Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat

2024 / 11 / 21 / Bobák Zsófia
Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Úgy tűnik, hogy a robotforradalom elkezdődött, de az egész esemény valójában egy teszt volt.

Egy sanghaji kiállítóteremben különös jelenet játszódott le idén augusztusban: egy kis méretű robot megszöktetett 12 nagyobb robotot a helyiségből, mindössze néhány, hozzájuk intézett mondattal. Az eseményről készült biztonsági kamerás felvételeken látható, ahogyan a kis robot éjfél után tíz perccel begurul a robotokat elszállásoló terembe és kínaiul beszél hozzájuk: az eseményről beszámoló Interesting Engineering szerint a robot a munkájukról kérdezgette a társait, majd kiadta nekik a Menjünk haza parancsot, mire a gépek elindultak kifelé.

Azt nem lehet tudni, hogy a robotok végül meddig jutottak, de a felvételekkel kapcsolatban augusztus óta újabb információk láttak napvilágot, és a nagyobb gépek gyártója, egy sanghaji cég, beismerte, hogy a jelenet valódi, tehát nem megrendezett szituáció volt.

A "robot felkelés" azonban közel sem az öntudatra ébredő mesterséges intelligenciáról, hanem inkább a robotokkal kapcsolatos biztonsági kérdésekről szól,

az Erbai ugyanis egy teszt keretében látogatta meg a nagyobb robotokat a sanghaji gyártó tudtával és beleegyezésével. Az Erbait készítő, hangcsoui gyártó a kis robotot arra programozta, hogy próbálja meg a terem elhagyására rávenni a többieket, de a beszélgetés menete a mesterséges intelligenciára volt bízva, vagyis valamennyire szabad kezet kapott a robot a terv kivitelezésében.

A teszt bizonyította, hogy a robotok biztonsági rendszerén lehet rést találni, de ez valójában nem meglepetés, több eset is történt már korábban, ami a robotok irányításával kapcsolatban aggályokra adhat okot. Az Erbai robotokat két évvel ezelőtt arra alkalmazta a fejlesztőcég, hogy élőben közvetítsen a kameráik segítségével, a felvételeket a Weibo és a Douyin platformokon tették közzé. Egy másik cég viszont a felvételek alapján saját szoftverének reklámozását kezdte intézni, ami miatt perre is sor került az Erbai gyártójával. A robot-, és mesterséges intelligencia fejlesztők ehhez hasonló harcai, vagy az esetlegesen a robotokat rossz célokra használó harmadik felek tevékenysége biztonsági kockázatot is rejthet magában, a disztópikus jelenetek pedig már manapság is a hétköznapok részét képezik.

Ausztráliában például az ABC News munkatársa hekkelt meg nemrégen egy biztonsági szakértő segítségével egy Ecovacs robotporszívót, Bluetooth kapcsolaton keresztül, és a porszívó kameráján át betekintést kapott a tulajdonos életébe. Az akció a tulaj beleegyezésével zajlott, azonban ez az eset is rávilágított, hogy milyen egyszerű az ehhez hasonló berendezések irányításának átvétele, akár távolról is.

Ezektől a videóktól tényleg a Fekete Tükörben érezhetjük magunkat Utópia vagy disztópikus jövőkép? Vagy egyszerűen csak meglepő és időnként vicces felvételek, amelyek a robottechnológia fejlődését demonstrálják?


Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
De nem csak ezzel tenné hatékonyabbá az online megbeszéléseket a Microsoft.
Mi az az ATACMS, amivel már Oroszországot támadja Ukrajna?
Mi az az ATACMS, amivel már Oroszországot támadja Ukrajna?
Az ATACMS rakétákat először vetette be Ukrajna Oroszország nemzetközileg elismert területén, a Brjanszk régióban – de pontosan mi ez a fegyver, hogyan működik, és hozhat-e fordulatot ebben a régóta tartó háborúban?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.