Saját tápködöt használ az automatizált minikert

2025 / 01 / 09 / Felkai Ádám
Saját tápködöt használ az automatizált minikert
A kertészkedés még sosem volt ennyire felhasználóbarát, hála a NASA által kifejlesztett technológiának. Immár konyhakert kerülhet minden otthonba.

Milyen jó lenne magunknak termelni a fűszernövényeket, sőt akár a friss zöldségeket is! Azonban a legtöbbünk számára ehhez hiányoznak bizonyos alapvető feltételek, például az idő, a szaktudás, és gyakran maga a konyhakert is. Az ígéretek szerint ebben nyújt segítséget a Plantaform rendszer, amely kompakt módon, automatizált technológiával és egy tápanyagban gazdag köd alkalmazásával egyszerűsíti le a „mikrokert-gazdálkodást”.

A kanadai startup által kifejlesztett Plantaform nemrég elnyerte a CES 2025 Innovációs Díját. A rendszer központi eleme az úgynevezett „fogponics” technológia, amelyet eredetileg a NASA fejlesztett ki az űrbéli növénytermesztéshez. Ez a módszer ultrafinom köd formájában juttatja el a tápanyagokat és a vizet közvetlenül a növények gyökereihez, így 98%-kal kevesebb vizet használ, mint a hagyományos talajkertészet. Emellett lényegesen hatékonyabb a hidroponikus vagy aeroponikus rendszereknél is – számol be róla a New Atlas.

A Plantaform használata rendkívül egyszerű. A felhasználók GMO-mentes magokat tartalmazó növényhüvelyeket helyeznek az eszköz ásványgyapot-közegébe – a talaj tehát kimarad az egyenletből. Ezután vizet és speciálisan összeállított tápanyagport töltenek a készülék kijelölt rekeszeibe. Egy okostelefonos alkalmazás beolvassa a növényhüvely csomagolásán található kódot, és automatikusan beállítja az eszköz működését: a fényt, a légáramlást, a hőmérsékletet és a hidratáltságot egyaránt optimalizálja. Az alkalmazás figyelmeztetést küld, ha vízre van szükség, de ezt mindössze két-három hetente kell pótolni. Vagyis egy hosszabb utazást is túlélnek a kedvenc zöldségeink, és még a szomszédot sem kell áthívni locsolni.

A rendszer legfőbb újítása a NASA-tól átvett párásító technológia. A víz és a tápanyagok köddé alakításával a Plantaform optimális oxigénellátást és tápanyagfelvételt biztosít a növények számára, ami gyorsabb növekedést és nagyobb hozamot eredményez a talajalapú vagy hidroponikus termesztési módszerekhez képest. Emellett a rendszer rendkívül tiszta és rendezett, így tökéletes beltéri használatra.

A Plantaform kezdőcsomagja 460 euróba kerül a cég honlapján, és tartalmazza az eszközt, egy 15 növényhüvelyből álló salátakeveréket, valamint egy adag tápanyagport. A felhasználók hatféle növényhüvely közül választhatnak, például gyógynövényeket, ehető virágokat vagy szuperfood-salátákat – ezek ára 37 euró. A tápanyagpor utántöltők 18 euróért kaphatók.

(Kép: Plantaform)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.