A következő X-kór megfékezésére és a SARS-CoV-2 eredetének tisztázására újabb testületet állított össze a WHO

2021 / 10 / 14 / Bobák Zsófia
A következő X-kór megfékezésére és a SARS-CoV-2 eredetének tisztázására újabb testületet állított össze a WHO
A huszonhat tagú csapat feladata nem csak a jelenlegi járvány kiindulópontjának kutatása lesz, hanem a felkészülés egy esetleges újabb pandémiára. A SARS-CoV-2 laboratóriumból való származásának kérdését is újra vizsgálják.

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) tegnap jelentette be, hogy kiválasztotta azt a 26 szakértőt, akik az új kórokozók eredetét kutató tudományos tanácsadói csoport (Scientific Advisory Group for the Origins of Novel Pathogens, SAGO) tagjai lesznek, amint lezárul a két hétig tartó nyilvános megbeszélés a jelölteket illetően. A SAGO jelölésekhez bárki elküldheti észrevételeit a WHO számára október 27-éig, ha pedig nincs akadálya, akkor ezután a szervezet oldalán listázott szakértők lesznek az új munkacsoport hivatalos tagjai, akiknek a feladata nem csak a jelenlegi járvány eredetének feltárása lesz, hanem a felkészülés egy újabb fertőző betegség terjedésére is.

A WHO ezt a hipotetikus betegséget X-kórnak (X-Disease) nevezi, elmondásuk szerint az elmúlt 30 év globálisan terjedő járványai, úgymint a közel-keleti légúti koronavírus (MERS), a súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS), az influenza, az Ebola, a Marburg-vírus, a Zika-vírus, az Afrikában pusztító Lassa-láz vagy az ázsiai Nipah-vírus mind X-kórként kezdték a pályafutásukat, vagyis olyan, nagy területekre kiterjedő, rengeteg embert érintő járványokat okoztak, amelyek eredete nem volt tisztázott a kór megjelenésekor. Az X-kórt az Egészségügyi Világszervezet 2018-ban vette fel arra a listára, amelyen a potenciálisan különösen nagy veszélyt tartogató betegségek szerepelnek, csakhogy, ahogy azt az EcoHealth Alliance járványügyi nonprofit szervezet tagja is írja (ennek a szervezetnek az elnöke az a Peter Daszak virológus, aki a WHO előző nyomozói csoportjának is tagja volt), a probléma az X-kórral, hogy senki sem tudja, hogy pontosan mi is az a betegség és honnan fog előbukkanni.

"1,67 millió ismeretlen vírus létezik a bolygón. A legjobb becsléseink szerint ebből 631 000 és 827 000 között van azoknak a száma, amelyek megfertőzhetnek embereket.

A tudósok jelenleg 263 olyan vírusról tudnak, amelyek embereket fertőzhetnek, ami azt jelenti, hogy lényegében semmit sem tudunk a potenciálisan pandémiával fenyegető vírusok 99,96%- áról." - mondja Robert Kessler.

Az 1,67 milliós értéket az EcoHealth Alliance a korábbi vírusos fertőzések adatainak elemzése alapján határozta meg, a Global Virome Project keretében pedig arra vállalkoztak, hogy ezek közül a zoonotikus és potenciálisan pandémiát kiváltó vírusok nagy részét, az eredeti célkitűzés szerint lehetőleg egy évtizeden belül 99%-át azonosítsák. A következő járványra való felkészülés azonban egyelőre távoli célnak tűnik, bár a WHO újabb tanácsadói testületének feladata részben ezt is magában foglalja a jelenlegi járvány kiindulópontjának kutatása mellett.

Az úgynevezett 'egy egészség' szemléletmód nevében az állatok és emberek között terjedő betegségek közelebbi monitorozása, a kockázatok felismerése, valamint a laboratóriumok alaposabb megfigyelése is kiemelt szerepet játszik a felkészülésben, de előtte még arra is választ kell találni, hogy a SARS-CoV-2 vajon hogyan kezdett el terjedni a világban. Bár az első megbetegedésekről már majdnem két éve, 2019 decemberében adtak hírt először, de a vizsgálatok ennél az időpontnál korábbra nyúlnak majd vissza, a járvány gócpontjának tartott Vuhan környékén lévő kórházakban akkoriban kezelt páciensek vérmintáinak, adatainak elemzésével próbálnak a betegség első bizonyítékaira rátalálni.

A Science elmondása szerint az eredeti misszió 200 000 vérmintát tervezett megvizsgálni, de a nyomozásban partnereként résztvevő kínai csoport vezetője akkor úgy nyilatkozott, hogy egy jogi szabályozás miatt a minták elemzésére nem kerülhet sor a begyűjtésük utáni két évnél korábban. Az októberből származó minták tesztelése emiatt valamikor a mostanában hozhat eredményeket. Az újabb vizsgálatok újfent számításba veszik majd az az elméletet is, ami szerint a vírus akár egy laboratóriumból is kiszökhetett, annak ellenére, hogy az első nyomozás végén ennek a lehetőségét majdnem biztosan kizárták a kutatók.

"Az összes hipotézist továbbra is vizsgálnunk kell, és, ahogy azt a WHO a kezdetektől hangoztatta, a teljesen nyílt és átlátható tudományos folyamat alapvetően szükséges."

- írja Maria D. Van Kerkhove (a WHO COVID-19 technikai vezetője), Michael J. Ryan és Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója a Science-ben publikált cikkükben, hozzátéve, hogy : "Globálisan legalább 4,8 millió ember halt bele a COVID-19-be. Számukra és a családtagjaik számára tartozunk a válasszal, hogy honnan és hogyan indult a vírus. Mindenki érdeke, hogy jobban felkészüljünk a következő X-kórra."

(Fotó: Zhou Guanhuai/Wikimedia Commons, Pixabay)

További cikkek a témában:

Január elején indul Vuhanba a WHO nyomozócsapata, hogy fényt derítsenek a vírus eredetére Már majdnem tizenkét hónap telt el a járvány kezdete óta, de a szakértők szerint még nem késő elkezdeni a helyi vizsgálatokat. A tíz fős nemzetközi csapat a kínai szervezetek által eddig elvégzett kutatásokra is támaszkodik, a munkát pedig a Huanan piacon, a járvány epicentrumában kezdik.
Most akkor laborból származik a koronavírus vagy sem? A laboreredetről immár mindenkinek szabadabban lehet beszélni, miután Joe Biden, az USA elnöke 90 napot adott a titkosszolgálatoknak arra, hogy tisztázzák a kérdést a koronavírus eredetéről.
Az Egyesült Államok megszakította a kapcsolatot az Egészségügyi Világszervezettel Donald Trump ezt azzal indokolta, hogy a WHO a kínai állam bábjává vált.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Hírhedt kiberbűnözőnek adott kegyelmet Donald Trump
Hírhedt kiberbűnözőnek adott kegyelmet Donald Trump
Ross Ulbricht életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, mert a dark weben működő piacterén kábítószerekkel, fegyverekkel és hamis okmányokkal is kereskedtek. Kedd óta azonban szabad ember.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.