"Kína teljes hatalmat gyakorol az Egészségügyi Világszervezet felett, annak ellenére, hogy évente csak negyvenmillió dollárt fizetnek, szemben az Egyesült Államokkal, ami évente 450 millió dollárt fizet. Részletesen ismertettük velük a reformokat, amiket végre kell hajtani, és személyesen is egyeztettünk velük, de ők megtagadták, hogy bármit is tegyenek" - mondta az elnök a Reuters tudósítása szerint, hozzátéve, hogy a WHO-nak szánt támogatást az egész világot érintő közegészségügyi problémákra fogják fordítani.
Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, az Egyesült Államok a WHO legnagyobb, ám közel sem egyetlen támogatója. A források elvesztése ezzel együtt is érzékenyen fogja érinteni a világszervezetet, amelynek vezetői határozottan cáfolták az amerikai elnök vádjait, kiemelve, hogy már január elején figyelmeztették a világot a COVID-19 jelentette veszélyre.
Brett Bruen, Barack Obama korábbi tanácsadója a CBC-nek úgy nyilatkozott a döntésről, hogy ezzel az amerikai kormány lehetőséget ad Pekingnek, Moszkvának és Teheránnak, hogy növeljék a befolyásukat a világszervezetben. Szerinte bármilyen késlekedés (a koronavírus kezelésében) kizárólag Peking hibája lehet, hiszen az Egészségügyi Világszervezetnek nincsenek eszközei, amivel szankcionálhatná az országokat.
A WHO-t az utóbbi időben több kritika is érte, elsősorban azért, mert Kína nyomására nem engedték meg, hogy a Kínai Köztársaság (azaz Tajvan) is részt vegyen a május 18-19-én megrendezett éves közgyűlésen, annak ellenére sem, hogy a szigetország volt az első, ami jelentette a WHO-nak a koronavírussal kapcsolatos aggodalmait a tavalyi év végén.
(Borítókép: U.S. Mission Geneva/ Eric Bridiers)