Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett

2025 / 03 / 21 / Bobák Zsófia
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Az ionoszférában intenzív elektromos áramlások folynak, amelyek speciális ujjlenyomatot hagynak maguk után.

A NASA EZIE (Electrojet Zeeman Imaging Explorer) programjának célja, hogy az ionoszféra elektromos áramlásait, illetve annak kétféle (egyenlítői és sarki) változata közül a sarki áramlásokat jobban feltérképezze, és felderítse a látványos sarki fénnyel összefüggésbe hozható folyamatok működését. A misszió keretében március 15-én indítottak útnak három cubesatot, amelyek 420-590 kilométer magasságban keringve fognak méréseket végezni 18 hónapon keresztül tudományos műszereikkel.

A berendezések azokat az “ujjlenyomatokat” fogják keresni, melyeket az áramlások által létrehozott mágneses mező hagy maga után az oxigénmolekulák mikrohullámú emissziójának formájában. A műholdak minden egyes, Föld körül megtett kör alatt térképet készítenek az elektromos áramlásokról, így idővel körvonalazódik az áramlások evolúciójának képe az adatok alapján. Az EZIE műholdak különlegessége, hogy semmilyen üzemanyagot nem visznek magukkal, a teljes misszió alatt "siklani" fognak, és a kezdeti meghajtást az őket az űrbe szállító rakétától kapják majd. Az űreszközök 8 km/s sebességgel haladnak egymás után, és a köztük lévő távolságot a műholdak pozíciójának változtatásával módosítják majd.

(Fotó: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Felfedeztek egy bolygórendszert, ami akár a Csillagok Háborújában is szerepelhetne
Felfedeztek egy bolygórendszert, ami akár a Csillagok Háborújában is szerepelhetne
A Star Wars történetben nem alakult jól az ehhez hasonló rendszer sorsa.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.