Senki sem érti: valami nem stimmel a Föld mágneses mezőjével az Északi- és Déli-sark körül

2024 / 05 / 30 / Felkai Ádám
Senki sem érti: valami nem stimmel a Föld mágneses mezőjével az Északi- és Déli-sark körül
A bolygónkon az életet a mágneses mező teszi lehetővé, ezért is fontos, hogy minél jobban megismerjük.

Mi az egyik fő különbség a Föld és a Mars között? Az, hogy a Marsnak nincs olyan globális mágneses mezője, mint bolygónknak, amely védené a kozmikus eseményektől, például a napszéltől – igaz, a tudósok zömében azon a véleményen vannak, hogy egykor a Mars is rendelkezett ilyennel.

Mint látható tehát, ez a bolygónkat körülvevő “láthatatlan páncél” esszenciális a Földön a törékeny élet megóvásához, és ha akadt élet egykor a Marson, akkor azt a vörös bolygó ősi mágneses mezője tette lehetővé. Nem árt tehát, ha minél többet tudunk erről a mezőről – azzal például már tisztában vagyunk, hogy bolygónk mágneses mezője nem statikus: a Föld mágneses mezőjét befolyásolja a napszél, amely naptevékenységi időszakokban erősebben összenyomja a magnetoszférát. A hagyományos modellek azt feltételezik, hogy ezek a változások magyarázzák a mágneses tér variációit, amelyeket a Föld felszínén és az űrben is megfigyelhetünk. Azonban az új kutatások szerint ennél többről van szó, különösen a mágneses mezők északi és déli pólusai közötti különbségek tekintetében – írja az IFLScience.

A kutatók 2014 és 2020 között gyűjtöttek adatokat, egy olyan időszakban, amikor a geomágneses körülmények többnyire mérsékeltek voltak, méghozzá éppen azért, hogy minimalizálják az űridőjárásnak a megfigyelésekre gyakorolt hatását. Annak ellenére azonban, hogy ezek a feltételek tehát relatíve stabilak voltak, jelentős különbségeket észleltek a sarki régiók mágneses mezői között. Ez annyiban volt újdonság, hogy hagyományosan azt feltételezték, hogy a Föld mágneses mezője közel szimmetrikus az északi és déli pólusoknál.

A kutatók a Swarm műholdakkal gyűjtöttek adatokat az ionoszféra és a magnetoszféra áramlatairól. Ezek a műholdak poláris pályán mozognak, vagyis a Föld sarkai körül sok adatot gyűjtenek. Csak van egy kis gond: az adatok ilyen eloszlása mintavételi torzításhoz vezethet, mivel a Föld többi részéről aránylag kevesebb adat áll rendelkezésre. Ha pedig ezeket az adatokat egy olyan modellbe illesztjük, amely egyszerűsített nézetet ad a Föld mágneses teréről, akkor a modell eredményei eltérhetnek a valóságtól.

Mindez tehát oda vezet, hogy ezek a jellemzően egyszerűsített modellek így nem veszik figyelembe a Föld mágneses terének az aszimmetriáját.

Mark Moldwin professzor szerint ezeknek a torzításoknak a megértése gyakorlati haszonnal is jár: lehetővé teszi, hogy jobban modellezzük a Föld mágneses terét, ami javíthatja a műholdas és repülési navigációs rendszereket. Mindehhez társul, hogy ráadásul a poláris mágneses tér valamiért gyors változáson esett át az elmúlt évtizedben – ami egy olyan jelenség, amire a tudósoknak még magyarázatot kell adniuk. Mint Moldwin hozzátette:

“Ez tovább bonyolítja a pontos mágneses térmodellek létrehozását.”

(Kép: Earth.com)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.