Közel elpusztíthatatlan robotkezet igyekezett előállítani egy cég és sikerült is

2024 / 05 / 13 / Bobák Zsófia
Közel elpusztíthatatlan robotkezet igyekezett előállítani egy cég és sikerült is
Az elpusztíthatatlan persze csak a hétköznapi használat közbeni strapabírásra vonatkozik, nem a szélsőségesen extrém körülményekre, de kalapáccsal például lehet ütni a robotkezet, amit a Google DeepMindnak fejlesztettek.

A Shadow Hand (Árnyékkéz) nevű cég fejlesztette ki a világ legügyesebb robotkezének kikiáltott gépi kezet, aminek ötujjas változata az emberi kézmozgást egészen finom és precíz mozdulatokkal tudja imitálni. A kéz fő pozitívuma a mozgékonysága és gyorsasága, amit a benne elhelyezett 20 darab motor és a 24 szabadságfok biztosít, emellett a Dextrous Hand elnevezésű eszköz 100 szenzorral is fel van szerelve, amivel könnyebbé válik a folyamatos adatgyűjtés szükség esetén. A Dextrous Hand különféle ipari vagy kutatási alkalmazásokra használható, de, ahogy sok más robotkéznek, ennek is megvan az a hátránya, hogy meglehetősen érzékeny és nem feltétlenül a strapabíró jellege a legfőbb erőssége.

A cég, a Google DeepMinddal együttműködve, ezért megépítette a következő generációs robotkezet, amit a lehető legellenállóbbra terveztek, hogy azokban a helyzetekben is sérülés nélkül lehessen használni, amelyekben intenzív és ismétlődő terhelésnek van kitéve. Ilyen szituáció a kutatás-fejlesztés is, ahol robotikai eszközöket gyakran a tűrőképességük határán túli megterhelésnek teszik ki, így az új Shadow Hand a DeepMind kísérleteihez alkalmas platformot jelent. Ahhoz, hogy a kezet igazán acélossá tegyék, a mérnökök feláldozták a korábbi verziók néhány előnyös tulajdonságát: az új kéz már kevésbé hasonlít az emberi végtagokra, mivel csak három ujjal látták el, ezért a kinézete inkább egy fogót idéz, valamint a súlya is jelentősen megnőtt, egyetlen ujj rajta 1,2 kilogrammos.

A robotkéz alkalmas rá, hogy a gépi tanulási fejlesztési projektek és betanítás során elviselje az esetleges ütéseket és az agresszív használatot, amit a cég többek között egy kalapáccsal végzett teszttel demonstrált. Az eszköz hosszú ideig nem romlik el, és sokkal kevesebbszer kell javítani, mint a szokványos, kifinomult robotkezeket a Shadow Robotics leírása szerint.

Az új árnyékkéz ujjai végén speciális szenzorok és kamerák találhatóak az adatgyűjtés érdekében és a sokszáz tapintási érzékelőcsatornának köszönhetően valójában ugyanolyan érzékeny, mint a Dextrous Hand széria tagjai, csak robosztusabb külsőbe csomagolva. A kezet meg is lehet vásárolni, hivatalos bemutatására pedig a Japánban a mai napon kezdődő ICRA (International Conference on Robotics and Automation) konferencián kerül sor.

(Fotó: Shadow Hand)

Szinte tökéletesen leköveti az ember kézmozdulatait a brit cég távvezérelhető robotkeze A Shadow Robot Company most egy szenzorokkal ellátott irányítókesztyűt is fejlesztett a robotkéz mellé, mely mindössze pár milliszekundumos késéssel követi a használó minden mozdulatát.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.