Közel elpusztíthatatlan robotkezet igyekezett előállítani egy cég és sikerült is

2024 / 05 / 13 / Bobák Zsófia
Közel elpusztíthatatlan robotkezet igyekezett előállítani egy cég és sikerült is
Az elpusztíthatatlan persze csak a hétköznapi használat közbeni strapabírásra vonatkozik, nem a szélsőségesen extrém körülményekre, de kalapáccsal például lehet ütni a robotkezet, amit a Google DeepMindnak fejlesztettek.

A Shadow Hand (Árnyékkéz) nevű cég fejlesztette ki a világ legügyesebb robotkezének kikiáltott gépi kezet, aminek ötujjas változata az emberi kézmozgást egészen finom és precíz mozdulatokkal tudja imitálni. A kéz fő pozitívuma a mozgékonysága és gyorsasága, amit a benne elhelyezett 20 darab motor és a 24 szabadságfok biztosít, emellett a Dextrous Hand elnevezésű eszköz 100 szenzorral is fel van szerelve, amivel könnyebbé válik a folyamatos adatgyűjtés szükség esetén. A Dextrous Hand különféle ipari vagy kutatási alkalmazásokra használható, de, ahogy sok más robotkéznek, ennek is megvan az a hátránya, hogy meglehetősen érzékeny és nem feltétlenül a strapabíró jellege a legfőbb erőssége.

A cég, a Google DeepMinddal együttműködve, ezért megépítette a következő generációs robotkezet, amit a lehető legellenállóbbra terveztek, hogy azokban a helyzetekben is sérülés nélkül lehessen használni, amelyekben intenzív és ismétlődő terhelésnek van kitéve. Ilyen szituáció a kutatás-fejlesztés is, ahol robotikai eszközöket gyakran a tűrőképességük határán túli megterhelésnek teszik ki, így az új Shadow Hand a DeepMind kísérleteihez alkalmas platformot jelent. Ahhoz, hogy a kezet igazán acélossá tegyék, a mérnökök feláldozták a korábbi verziók néhány előnyös tulajdonságát: az új kéz már kevésbé hasonlít az emberi végtagokra, mivel csak három ujjal látták el, ezért a kinézete inkább egy fogót idéz, valamint a súlya is jelentősen megnőtt, egyetlen ujj rajta 1,2 kilogrammos.

A robotkéz alkalmas rá, hogy a gépi tanulási fejlesztési projektek és betanítás során elviselje az esetleges ütéseket és az agresszív használatot, amit a cég többek között egy kalapáccsal végzett teszttel demonstrált. Az eszköz hosszú ideig nem romlik el, és sokkal kevesebbszer kell javítani, mint a szokványos, kifinomult robotkezeket a Shadow Robotics leírása szerint.

Az új árnyékkéz ujjai végén speciális szenzorok és kamerák találhatóak az adatgyűjtés érdekében és a sokszáz tapintási érzékelőcsatornának köszönhetően valójában ugyanolyan érzékeny, mint a Dextrous Hand széria tagjai, csak robosztusabb külsőbe csomagolva. A kezet meg is lehet vásárolni, hivatalos bemutatására pedig a Japánban a mai napon kezdődő ICRA (International Conference on Robotics and Automation) konferencián kerül sor.

(Fotó: Shadow Hand)

Szinte tökéletesen leköveti az ember kézmozdulatait a brit cég távvezérelhető robotkeze A Shadow Robot Company most egy szenzorokkal ellátott irányítókesztyűt is fejlesztett a robotkéz mellé, mely mindössze pár milliszekundumos késéssel követi a használó minden mozdulatát.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.