Hriszto Georgiev, "a szadista" egy rettegett bolgár sorozatgyilkos volt. A Wikipedia szerint 1974 és 1980 között öt embert ölt meg, javarészt nőket. 1980 augusztusában kivégezték. Egy másik Hriszto Georgiev a weboldala szerint Bulgáriában nőtt fel, majd Svájcba költözött, miután eladta a startupját. Jelenleg a helyi Raiffeisennél dolgozik. Utóbbi Georgiev a napokban kapott egy emailt egy barátjától, amely szerint az ő képe szerepel rettegett névrokona története mellett a világ legnépszerűbb keresőjében. Mivel a Google az ilyen kiemelésekhez gyakran a Wikipediát használja forrásként, a férfi először azt gyanította, hogy viccből oda tölthette fel valaki a fényképét, de nem ez történt.
Ez a technológia felel ugyanis azért, hogy a kereső nem csak azt nézi, hogy mit gépelünk be, hanem azt is, hogy az mit jelenthet. Ennek megfelelően, ha azt írjuk be, hogy "cipővásárlás", nem azokat a weboldalakat dobja fel először, amelyeket ez a kifejezés a legjobban leír, hanem rögtön felkínál pár ajánlatot az online cipőboltok választékából. Georgiev esetében is erre vállalkozott a kereső, megpróbálta a rettegett férfihoz megtalálni a megfelelő fotót, ám ahogyan arról a TheNextWeben olvastunk, nem járt sikerrel. A hibát a Google-nél gyorsan javították, de a keresőoldali kiemelésekkel kapcsolatban sok dolguk lehet még a közeljövőben.
A keresőóriást több országban azzal vádolják vállalatok és politikusok is, hogy a saját üzleti érdekei alapján alakítja ki ezeket a dobozokat, ahelyett, hogy az adott terület szakértőihez, például repjegyár-összehasonlító vagy étteremminősítő portálokra terelné tovább a látogatóit. Az EU emiatt korábban büntetést is szabott ki rájuk. Egy esetben egy dalszövegeket gyűjtő weboldal még azt is bebizonyította, hogy a Google ellopta tőlük a találati oldal tetején megjelenített dalszöveg-leiratokat, bár a cég azt állította, hogy mindez egy partnerük hibájából történt.
(Fotó: Getty Images, Hriszto Georgiev)