Nem ez az első alkalom, hogy az egész világnak maszkot kell viselnie és el kell felejtenie a kézfogást 2020 / 03 / 29 / Bobák Zsófia

“A fegyverkezés kérlelhetetlen szükségessége igazolja a fertőzés terjedésének megkockáztatását és az ezzel összefüggő létrehozását a betegség egy még életképesebb típusának.” - jelentette ki Sir Arthur Newsholme, Nagy Britannia tisztifőorvosa 1918-ban, a Royal Society of Medicine konferenciáján, mikor az ország vezetésének el kellett döntenie, vajon hogy reagáljon az egyre több áldozatot szedő influenza vírusra. Történészek szerint ekkor született a britek híres “carry on” mentalitása, noha hivatalosan 1939-ben jelent meg posztereken (Keep Calm and Carry On) egy esetleges náci invázió lehetőségére készülve. Természetesen azt akkoriban is tudták, hogy az izoláció a legjobb megoldás arra, hogy elejét vegyék a fertőzés terjedésének, és sok helyen bevezették a karantént, kezdetben még a laktanyákban is, de a világ háborúban állt és ez prioritást kapott az egészségügyi aggodalmakkal szemben. A járvány két év alatt nagyjából a Föld népességének egyharmadát fertőzte meg és több tízmillió emberrel végzett. A spanyolnátha jóval több áldozatot szedett a mostani járványnál, mivel az egy évszázada alkalmazott orvosi módszerek, gyógyszerek és megelőzési technikák kezdetlegesebbek voltak a mainál, de mivel akkor is légúti megbetegedésről volt szó, a lakosoknak szóló jótanácsok száz évvel ezelőtt is a maihoz hasonlóak voltak: mindenki viseljen maszkot, ne érintkezzenek egymással, találkozáskor ne kézfogással köszönjenek és lehetőleg ne essenek pánikba. Bár 1920-ban alternatív üdvözlési megoldásként még a tisztelgést javasolták. A Fox Movietone alábbi rövid némafilmjében egy kis betekintést kaphatunk, hogyan éltek akkoriban a járványsújtotta Amerikában. (Fotó: Flickr/lac-bac)
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.