Sztellarátor és folyékony fém – úton a korlátlan energia felé

2024 / 11 / 10 / Felkai Ádám
Sztellarátor és folyékony fém – úton a korlátlan energia felé
A sztellarátor a fúziós energia nagy ígérete, mivel képes folyamatosan működni. A technológia azonban eddig túl komplex volt, de ezt most megoldotta egy francia cég.

A franciaországi székhelyű Renaissance Fusion cég oroszlánhoz méltó célt tűzött ki maga elé: a világ leghatékonyabb és legstabilabb fúziós reaktorait tervezik megépíteni. Az elképzelések szerint ezek a sztellarátor-alapú konstrukciók magas hőmérsékletű szupravezetőkkel (HTS) és folyékony fém árnyékolással biztosítják a megbízható energiaellátást a jövőben – számol be róla az Interesting Engineering.

Más fúziós technológiákkal szemben, mint amilyen például a lézeres fúzió, amely során intenzív lézerekkel sűríti össze az üzemanyagkapszulákat, a sztellarátorok és tokamakok mágneses mező segítségével zárják be és hevítik fel az ionizált gázt (plazmát), amely extrém, a Nap magjának hőmérsékletét is meghaladó szinteket ér el. Habár a hírekben elsősorban a tokamakok szerepelnek, mivel relatíve egyszerű építhetőségük miatt ezek állnak a kutatások homlokterében, a sztellarátorok előnye, hogy mind a tokamakhoz, mind pedig a lézeres technológiához képest alkalmasak a folyamatos üzemelésre. A sztellarátoron kívüli másik két megoldás ugyanis pulzálóan működik.

Miért nem sztellarátort épít mindenki akkor?

Azért mert a sztellarátor a fúziós technológiák közül a legbonyolultabb, ami ráadásul a többihez képest alul is van kutatva, így kevés vele kapcsolatban a gyakorlati tapasztalat.

A sztellarátor bonyolultságát elsősorban a szükséges és speciális mágneses tekercsek jelentik. A Renaissance Fusion egyik nagy áttörése azonban éppen ezzel kapcsolatos, a HTS mágnesek és a folyékony fém falak segítségével egyszerűsítik a sztellarátorok tervezését és gyártását. A HTS technológia használatával a Renaissance Fusion egyszerűbbé és gyorsabbá kívánja tenni a gyártást, egyben csökkentve a költségeket is. Ráadásul a HTS mágnesek által generált erős mágneses mezők lehetővé teszik a plazmakamra méretének jelentős, akár 256-szoros csökkentését is, így a fúziós reaktorok is kompaktabbak lehetnek és gazdaságosabban működhetnek.

A sztellarátor technológia egyik kiemelkedő előnye az energiahatékonyság. A Renaissance Fusion szerint sztellarátoraik mindössze 2-3 kWh elektromos energiát igényelnek 1 kWh energia plazma formájában történő előállításához, míg a lézeres fúzió ennek elétéshez több mint 100 kWh-t fogyaszt.

A Renaissance Fusion folyékony fém pajzsa pedig nemcsak a plazmát tartalmazza, hanem megköti a fúziós reakció során felszabaduló neutronokat is, ezzel a rendszer hőelvezetését és a védelmét is megoldja.

(Kép: illusztráció, iStock/Filipp Borshch)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.