Közel száz éves bombákat rejt egy Hawaii-szigeteki vulkán belseje

2020 / 03 / 21 / Perei Dóra
Közel száz éves bombákat rejt egy Hawaii-szigeteki vulkán belseje
A szakértők eredetileg a lávafolyam forrását akarták megállítani a robbanószerkezetekkel, de a terv végül csak a szerencsének köszönhetően nem végződött tragikusan.

2020. február közepén nem mindennapi felfedezést tett egy Kawika Singson nevű túrázó a Hawaii-szigeten fekvő Mauna Loa tűzhányóban. A Live Science-en publikált felfedezés szerint a a robbanószerkezetek egy 1935-ös kísérlet maradványai, amikor is az emberek detonációkkal próbálták kordában tartani a tűzhányót.

A Hawaii Vulkánobszervatórium (HVO) szerint az extrém próbálkozás hatékonysága vitatható. Bár a robbantás egy nap alatt lelassította a lávafolyamot, számos kutató mégis úgy véli, hogy ez csupán a véletlen műve.

A Hawaii-szigeten egyébként már 1942-ben próbálkoztak hasonló módszerrel, a most azonosított bombák pedig egy 1935-ös kísérletből származnak. Az eszközök viszonylag kicsik, és feltehetően a cél bemérésénél használták azokat, még a fő robbantásokat megelőzően. A Mauna Loa-i bombázás terve egyébként a HVO alapítójához, Thomas A. Jaggar Jr.-hoz fűződik, aki a tűzhányó többszöri kitörése után rukkolt elő ötletével. 1935 decemberében a helyi lávató megtelt a vulkán északi oldaláról lefolyó lávával, az olvadt kőzetanyag pedig egy közeli település felé kezdett el áramlani. Jaggar abban bízott, hogy a hadsereg segítségével és a folyam elterelésével elkerülhető a katasztrófa.

Számításai végül nem váltották be a hozzá fűzött reményeket, a lávaszivárgást azonban másnapra sikerült megszüntetni. Jaggar ezután valóságos hősként ünnepelte magát, a kutatók többsége azonban ma már úgy véli, csak a szerencsének köszönhetően kerülték el a tragédiát.

De vajon tényleg megállítható a láva?

Mivel a vulkánkitöréseket követő lávafolyások komoly anyagi károkkal, és bár ritkán, de akár halálesetekkel is járhatnak, a folyamok megállításával már régóta próbálkoznak az érintett területeken élők. Az első feljegyzések 252-ben, az Etna kitörésekor születtek, amikor Catania lakói meglátták a város felé tartó hömpölygő lávát, majd kétségbeesésükben felnyitották Szent Agáta koporsóját, kivették vörös fátylát és azt lengetve próbálták megállítani. A legenda szerint, a város megmenekült, idővel azonban kiderült, a csoda kevés lesz ehhez. Bár azóta voltak próbálkozások, igazán hatékony módszert azóta sem sikerült kidolgozni a láva megállítására. A legsikeresebb kísérlet az izlandi Eldfell vulkán kitöréséhez kapcsolódik, ami 1973-ban Vestmannyeyjar városát fenyegette. A lávát hónapokig hideg tengervízzel hűtötték, ezáltal sikerült eltéríteni a forró lávafolyamot, a kikötő pedig megmenekült a pusztulástól. Az Etna kitörésekor (1983) aztán már más módszerhez folyamodtak; egy kőből épült gátrendszerrel próbálták a lávafolyam útját állni. Hiába a jó szándék, szakértők szerint a legnagyobb baj, hogy még ha sikerül is eltéríteni a lávát, újabb veszélyhelyzetet okozhat, ha másfelé indul.

Kísérletek mesterséges lávafolyammal

Hogy megtalálják a védekezés leghatékonyabb módját, mindenekelőtt alaposabban meg kellene ismerni a láva működését. Közel kerülni az izzó anyaghoz azonban rendkívül kockázatos. Ezért már többen is kísérleteztek mesterséges láva előállításával. A modellekkel többségével az a probléma, hogy túl kicsik egy természetes lávafolyam méreteihez képest. A new yorki Syracuse Egyetem geológusa, Jeffrey Karson és Robert Wysocky szobrász néhány éve megpróbálták létrehozni a világ legnagyobb mesterséges lávafolyamát több száz kilónyi bazaltzúzalékból, amit ezerháromszáz fokra felhevítve a kőzetet.

A kísérletek során tanulmányozták például, hogy a jég milyen hatással van a forró lávára, és azt is próbálták tesztelni, vajon milyen típusú gát lehet a leghatékonyabb a védekezésben. Acéllemezekkel elállták a láva útját, és azt figyelték, vajon hogyan befolyásolja a lemezek szöge a sebességét.

Terveik szerint még az eddigieknél is nagyobb modellt készítenének melynek méretei már valóban közelítenek a természetes képződményekhez. És ki tudja, kísérleteik során talán rálelnek majd a láva megállításának leghatékonyabb módszerére.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.