Száz másodperc maradt éjfélig - idén nem állítottak a Végítélet Óráján, de ez nem jelent sok jót

2022 / 01 / 21 / Bobák Zsófia
Száz másodperc maradt éjfélig - idén nem állítottak a Végítélet Óráján, de ez nem jelent sok jót
Az Atomtudósok Közlönyében megfogalmazott jelentés negatív hangnemének oka, hogy a Végítélet Órája, 75 évvel ezelőtti születése óta, az emberiség figyelmeztetésére szolgál a világ sérülékenységéről és potenciális fenyegetéseiről: az Atomtudósok Közlönyének tudományos és biztonsági tanácsa ezeket a veszélyeket értékeli ki minden évben és ez alapján állítja az óra mutatóit. A tavalyi évben sem csökkent a negatívumok száma.

100 másodperc éjfélig

A (szokásosan) komor hangvételű figyelmeztetés, amelyet az Atomtudósok Közlönyében publikáltak a tegnapi nap folyamán, arra hívja fel a világ lakosságának figyelmét, hogy ideje komolyan venni a bolygót és civilizációt érintő, a fejlődést gátló és lehetséges újabb veszélyeket hordozó tényezőket, amelyek rendszeresen, évente listáznak és értékelnek a közlönyt kiadó szervezet tagjai. A világ (inkább szimbolikus, mintsem valódi) pusztulásáig fennmaradó idő, amelyet a Végítélet Órája szimbolizál, ugyanis már évek óta változatlan: az óra mutatói éjfél előtt 100 másodpercet mutatnak, már 2020 januárja óta.

"Ennek a több veszélyt is hordozó környezetnek a figyelembevételével - a néhány pozitív fejlődést ellensúlyozó aggodalomra okot adó és gyorsuló negatív folyamattal - a Tudományos és Biztonsági Tanács tagjai a világot nem találták biztonságosabb helynek, mint a tavalyi év ugyanezen szakaszában, ezért úgy döntöttek, hogy a Végítélet Óráját újra éjfél előtt 100 másodpercre állítják be."

- írják a közlöny idei jelentésében - "Ez a döntés azonban semmiképpen nem jelenti azt, hogy a nemzetközi biztonsági helyzet stabilizálódott volna. Éppen ellenkezőleg, az óra a civilizációnak véget vető apokalipszishez valaha volt legközelebbi pozícióban marad, mivel a világ egy rendkívül veszélyes pillanatban rekedt meg. 2019-ben ezt az új abnormálisnak hívtuk, és sajnálatos módon ez tovább folytatódik."

Mit szimbolizál az óra?

Az óra történetéről korábbi cikkünkben számoltunk be: a jól ismert szimbólumát a civilizációt fenyegető kockázatoknak az 1940-es években hozták létre az 1945-ben megalakult Chicagói Atomtudósok elnevezésű szervezet tagjai, az egyik atomtudós feleségének, Martyl Langsdorf ötletének alapján, aki úgy gondolta, hogy az óra a bombák kilövése/robbantása előtti visszaszámlálásra való utalással jól illusztrálhatja a tudósok célját, akik az akkori nukleáris kockázatok jelentőségére szerették volna emlékeztetni az országok lakóit. A közlönyt (Bulletin of Atomic Scientists) kiadó kutatóit ugyanis a Manhattan Projekt résztvevői alkották, akik jól ismerték az újfajta fegyverek okozta potenciális veszélyeket.

Az első évben még éjfél előtt hét perccel állt az óra mutatója, az elkövetkező években azonban a nukleáris kockázatok mellé más típusú események is csatlakoztak a fenyegetés szintjét felmérő és kiértékelő listán, például politikai kérdések, a klímaváltozás hatásai, az információs háború, vagy, újabban a járvánnyal kapcsolatos helyzet. A mutatók évről évre közelítenek a képzelt apokalipszishez, bár volt rá példa, hogy pozitív irányba billent a mérleg: 1991-ben, Szovjetunió felbomlása után, éjfél előtt 17 percre állították vissza az órát. Bár a Végítélet Órája, negatív világképe miatt, kapott már kritikákat, időnként akár az mutatók állásáról döntő Board of Sponsors tagjaitól is, de a hagyomány tovább él, mivel a szimbólum és az óraállítás évenkénti szertartása lehetőséget kínál a világ helyzetének felmérésére és az erről való párbeszéd indítására.

Az idei helyzet

Idén tehát 100 másodpercünk maradt éjfélig, ami változatlan szituációt jelent 2020-hoz és 2021-hez képest. Bár 2020-ban még nem a járvány miatt kerültek előbbre az óra mutatói, hanem a klímaváltozás, a kibertérben zajló információs hadviselés, a továbbra is fenyegetést jelentő nukleáris helyzet (főként Iránnal és Észak-Koreával kapcsolatban) és egyéb tényezők miatt, de tavaly és idén már nyilvánvalóan ez is a megfontolást érdemlő faktorok közé került. 2022-ben emellett a negatívumok listáját bővíti:

  • az Egyesült Államok Oroszországgal és Kínával való feszült viszonya
  • a hiperszonikus fegyverek fejlesztése
  • Észak-Korea nukleáris arzénáljának bővítése
  • Ukrajna és Oroszország konfliktusa
  • a klímaváltozás helyzetének javítására tett ígéretek hiányos betartása, az ezzel kapcsolatos konkrét lépések elmaradása
  • a Covid-19 vakcinák egyenlőtlen elosztása az országok között, aminek köszönhetően a fejletlenebb országok lakói továbbra is ki vannak téve az új variánsok által okozott megbetegedéseknek
  • az információs háború fokozódása, amelyet a január 6-ai capitoliumi események is látványos illusztráltak
  • a biológiai fegyverek szaporodása és a genetikai módosítások potenciális veszélye

Azonban a pozitívumok száma is növekedett, ha nem így lenne, az óra mutatói még közelebb kerültek volna éjfélhez, ezek közé tartozik:

  • az Egyesült Államok új elnökének, Joe Bidennek bizonyos intézkedései, például a Párizsi Klímaegyezményhez való újbóli csatlakozás, vagy a kibervédelmi szabályozásai
  • az Új Start Egyezmény az Egyesült Államok és Oroszország között

Ahogy azt Jack Heinemann, a Canterbury Egyetem genetikusa írja a Conversationön megjelent beszámolójában (ahol J. Robert Oppenheimert idézi), annak idején, az atombomba fejlesztésekor a projekten dolgozó tudósok megismerték a bűn fogalmát a munkájukkal kapcsolatban, és a tudósok felelősségét a technológiai fejlődés működtetésében.

"Ha a bomba volt az oka, hogy a fizikusok megismerték a bűnt, akkor lehetséges, hogy a többi egzisztenciális fenyegetés által, amelyek a technológiai és fogyasztási addikcióink eredményei, ismerik meg mások is ezt.

Végső soron az egymással összeköttetésben álló természete ezeknek a fenyegetéseknek az, amire a Végítélet Órája emlékeztet minket."

(Fotó: Bulletin of Atomic Scientists)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.