Legyártották a világ legnagyobb szélturbinalapátját, ráadásul száz százalékban újrahasznosítható

2022 / 03 / 23 / Palotai Nándor
Legyártották a világ legnagyobb szélturbinalapátját, ráadásul száz százalékban újrahasznosítható
A 62 méter hosszú turbinalapát szerkezeti tesztelése már a következő hetekben elkezdődik, 2023-ig pedig kiderül, hogy beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, azaz segít-e kideríteni, hogy a körkörös gazdaság elve alkalmazható-e a szélerőmű-iparban.

A világ legnagyobb szélturbinalapátját gyártotta le nemrég egy nagyvállalatokból álló ZERBA (Zero Waste Blade Research) konzorcium – számolt be róla az Interesting Engineering. A konzorcium célja a szélturbinák lapátjainak körkörös gazdaságára való átállítása, a szereplői pedig az anyagok fejlesztésétől a lapátok gyártásáig, a szélturbinák üzemeltetéséig és leszereléséig, végül pedig azok anyagának újrahasznosításáig a teljes értékláncot képviselik.

A francia IRT Jules Verne kutatóközpont által felügyelt, 2020 szeptemberében indult projekt olyan ipari cégeket fog össze, mint az ökológiai menedzsmenttel foglalkozó SUEZ, a 8,5 GW összteljesítményű naperőmű-telepeket üzemeltető francia energiaipari vállalat, az Engie, valamint az anyatechnológiával foglalkozó Arkema, CANOE és az Owens Corning cégek, illetve a kizárólag szélerőművek turbináját tervező és gyártó LM WindPower, ami a GE leányvállalata.

A világ legnagyobb, szélerőműhöz készült rotorlapátját az LM Wind Power ponferradai telephelyén gyártották az Owens Corning új, nagy teljesítményű üvegszálas anyagát, és Arkema által fejlesztett Elium műgyantát használva - olvasható a GE közleményében. Ez utóbbi egy olyan hőre lágyuló anyag, mely remek tulajdonságokkal rendelkezik újrahasznosítási szempontból. A világon az eddigi legnagyobbnak számító 62 méter hosszú szélturbina-lapátot egy évnyi tervezés és anyagfejlesztés, valamint alkatrész-tesztelést követően építették meg.

A folyékony, hőre lágyuló műgyanta, kombinálva az Owens Corning üvegszálas anyagával a hőre keményedő gyantákhoz hasonló teljesítményt nyújt, azonban azokkal ellentétben ez már újrahasznosítható. Az Elium-alapú kompozit komponensek egy olyan kémiai módszerrel hasznosíthatók újra, amely teljesen depolimerizálja a gyantát, és elválasztja az üvegszálat. A folyamat végén az összetevők újra felhasználhatóak. Az Arkema és a CANOE által kifejlesztett módszert minden kompozit alkatrészen tesztelték, ezen túlmenően a kifejlesztett gyártási módszer automatizált, ami energiatakarékosabb gyártást tesz lehetővé.

Következő lépésként az elkészült turbinalapátot az LM Wind Power dániai központjában fogják tesztelni, hogy megvizsgálják a kompozit anyag tartósságát, és tanulmányozzák a lehetséges szerepét a fenntartható turbinagyártásban, ezt követően utolsóként az újrahasznosítási folyamatokat fogják letesztelni. A tervek szerint a program 2023 végére fog befejeződni, és akkor fog majd kiderülni, hogy mennyire sikerült újrafelhasználhatóvá tenni a szélturbinákat. A zero-waste szélerőműgyártásra pedig érdemes lenne minél hamarabb ráállni: a Cambridge Egyetem 2017-es tanulmánya szerint ugyanis a szélerőművek által termelt hulladék 2050-re akár a negyvenhárom és fél millió tonnát is megközelítheti.

(Borítókép: Arkema, fotó: LM Wind Power)

Tíz éven belül kellene még kétszer ennyi szélerőmű a világon, ha 2050-re klímasemlegességet akarunk A szélenergia hasznosításával foglalkozó cégek érdekvédelmi szervezete szerint brutálisan be kéne gyorsítani a szélturbinák építésének ütemét.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.