Tíz éven belül kellene még kétszer ennyi szélerőmű a világon, ha 2050-re klímasemlegességet akarunk

2021 / 03 / 25 / Rácz Tamás
Tíz éven belül kellene még kétszer ennyi szélerőmű a világon, ha 2050-re klímasemlegességet akarunk
A szélenergia hasznosításával foglalkozó cégek érdekvédelmi szervezete szerint brutálisan be kéne gyorsítani a szélturbinák építésének ütemét.

Ha egy iparág érdekvédelmi szervezete kiad egy jelentést arról, mennyivel volna hasznos bővülnie az adott iparágnak egy elkövetkező időszakban, az mindig kettős érzetet kelt a jelentést feldolgozó szakújságíróban. Egyrészt ugye ki ismerhetné jobban annak a bizonyos iparágnak a helyzetét, a társadalmakra gyakorolt kívánatos hatásait, mint az iparág képviselői maguk. Másrészt viszont egy ilyen szervezet nyilvánvaló érdeke, hogy működési területén minél intenzívebb növekedést érjen el a tagok bevételeinek, profitjának növelése érdekében.

Fogadjuk tehát egy kis egészséges fenntartással a szélenergia-ipar szereplőinek  99%-át tömörítő Globális Szélenergia Tanács (Global Wind Energy Council, GWEC) álláspontját, miszerint még ebben az évtizedben meg kellene triplázni a világ szélenergia-termelésének mennyiségét, ha az emberiség valóban szeretné elérni a klímasemlegességet, a "Net Zeró"-t 2050-re. Ez a cél pedig a jelenlegi szélerőmű-telepítési sebesség megháromszorozását igényelné.

Tavaly globálisan rekordot döntött ez a telepítési sebesség: a Földön 93 GW-nyi, a 2019-es értéknél 53%-nál nagyobb új kapacitást helyeztek üzembe. Az új erőművek háromnegyedét mindössze két országban, az USÁ-ban és Kínában építették fel. (Hazánk kivétel a trendek alól: nálunk 2010 óta gyakorlatilag be van tiltva a szélerőmű-építés.) Így a világ teljes szélenergia-hasznosítási kapacitása 743 GW-ra nőtt, ami évi 1,1 milliárd tonna CO2 kibocsátását váltja ki. Ez Dél-Amerika teljes jelenlegi éves CO2-emissziójával összemérhető érték.

A GWEC számításai szerint ugyanakkor a klímaváltozás legsúlyosabb hatásainak elkerülése, az ipari forradalom előtti átlaghőmérséklet plusz 2 C° alatt maradás érdekében évente 180 GW-nyi új szélenergia-kapacitást kellene üzembe helyezni, a Net Zero, tehát a 2050-es nulla emissziós szint eléréséhez pedig ezt a szintet évi 280 GW-ra kellene emelni.

A GWEC úgy látja, a politika és az iparág szoros együttműködésére és a telepítési folyamatok drasztikus felgyorsítására, a klímavédelmi fejlesztések vészhelyzeti intézkedésként való kezelésére volna szükség, ha az emberiség komolyan akarja venni a Net Zero elérését a kitűzött céldátumra. Ben Backwell, a GWEC első ügyvezetője szerint nagyon ígéretes, amit Kína és az USA elért az elmúlt évben, de a világ többi részén is fel kellene pörgetni a megújuló energetikai beruházásokat. Feng Zhao, a szervezet piacelemzési és piaci stratégiai vezetője pedig hozzátette: az energetikai szektornak és a kormányzatok, önkormányzatoknak szoros együttműködésben kell kialakítaniuk azokat a rendszereket, amelyek lehetővé teszik, hogy "ne csak az elektronokat, hanem a molekulákat is dekarbonizálhassuk". Ez a látszólagos képzavar azt jelenti, hogy nem elég az energiatermelést CO2-emisszió-mentesen megoldani, szükség van az energia tárolására és szállítására szolgáló kapacitások párhuzamos megteremtésére is.

További cikkek a témában:

Koncentrált napfény-erőművek: van jövőjük a napelemek mellett? A napenergia-ipar felfutásának kezdetén sok szakértő gondolta úgy, hogy nem a fotovoltaikus napelem lesz a befutó technológia, hanem a parabolatükrös hőerőmű.

Többet ártana, mint használna, ha napelemekkel pakolnánk tele a Szaharát A sivatagba napelemeket rakni jó ötletnek tűnhet, de ha túlzásba visszük, akár az Amazonas-medence is kiszáradhat miatta.

Vízen lebegő naperőművek: érdekes trend a megújuló energia-szektorban A legmenőbb, amikor egy vízerőmű tározótavára telepítenek úszó naperőművet, így növelve meg az erőmű kapacitását.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.