Az amerikai Cornell Egyetem kutatói által nemrég publikált kutatás azt vizsgálta, hogy milyen hatékonysággal tudja felismerni az MI a számítógép klaviatúráján leütött karaktereket pusztán azok hangja alapján - írja a hírről beszámoló Digital Trends. Ehhez a kutatók a Google által eredetileg képfelismerésre kifejlesztett CoAtNet (Convolution and Attention) rendszert használták, amit egy MacBook Prón tanítottak be 36 gombbal. Ezek mindegyikét 25-ször nyomták le, ezek alapján pedig az MI a későbbiekben már 95%-os pontossággal tudta megmondani, hogy mit gépeltek le a számítógépen.
A kísérletben a program a számítógép mellett elhelyezett telefonon futott, ami alapján az is megállapítható, hogy egy hagyományos okostelefon mikrofonja éppen elég jó minőségű az effajta kémkedéshez. A kísérlet azt is bebizonyította, hogy az MI hatékonysága szempontjából teljesen lényegtelen, hogy milyen hangos az adott billentyűzet, vagyis az ilyesfajta kémkedésnek nem lehet azzal elejét venni, hogy halkabb billentyűzetet választunk. A felhasználókat emellett az sem védi meg, ha a telefon fizikailag nincs a közelükben: a kutatók Zoomon és Skype-on is kipróbálták a program hatékonyságát, az MI pedig ezekben az esetekben is 90% feletti pontossággal volt képes rekonstruálni a gépelt szöveget.
A kutatók szerint ahhoz, hogy valakinek a jelszavait ezzel a módszerrel ellopják, elég lesz, ha egy malware-t telepítenek a készülékére, amit fertőzött vagy magukat más alkalmazásnak álcázó rosszindulatú programokkal egyáltalán nem nehéz kivitelezni - hasonló kártékony szoftverek még a Google Playben is rendszeresen felbukkannak, annak ellenére, hogy az alkalmazásboltba felkerülő appokat szigorúan ellenőrzik.
Arra, hogy hogyan védhetjük meg az adatainkat a rosszindulatú támadásoktól, ebben a cikkünkben adtunk néhány gyakorlati tanácsot:
(Borítókép: Getty Images)