A Shadow Robot története egy kis pincében kezdődött, ahol a – műszaki végzettséggel nem rendelkező – későbbi alapító elkezdett kísérletezni, és hobbiműszerészek is összejöttek alkalomadtán a helyszínen. Ezek az összejövetelek vezettek később oda, hogy céget is alapítsanak a kísérletezők, mely mára már – állításuk szerint – Anglia legidősebb robotikai vállalkozása, és olyan vállalatoknak dolgoztak beszállítóként, mint a Siemens, a Hitachi, vagy Qualcomm, de működtek már együtt az MIT-vel és a NASA-val is.
A Shadow Robot 2019-ben mutatta saját, távvezérelhető robotikus rendszerét, mely az emberi kéz felépítésével rendelkezik, továbbá az érintés érzetének közvetítésére is alkalmas. A robotkézben összesen 120 szenzor és 20 darab apró elektromotor található. Ezek a szenzorok adják tovább a nyomás, az erő, a hőmérséklet és a vibráció érzetét a robot irányítójának. A robotkéz vezérlésére kifejlesztett kesztyű pár napja bemutatott, a fenti videón is látható legfrissebb, könnyített példánya 6 db elektromágneses szenzort tartalmaz, és mindössze 4 milliszekundumos késéssel továbbítja a jeleket a robotkéz felé. A távvezérelt robotkéz körülbelül 0,5mm pontossággal követi le a felhasználó mozdulatait, illetve 0,15 fokos pontossággal állnak irányba a forgó alkatrészei. A teljes rendszer körülbelül 50 milliszekundumos késéssel működik.
A Shadow Robot szerint találmányuknak nagy hasznát fogják venni olyan iparágakban, ahol szükség van az ember motorikus képességeire, azonban maguk a körülmények túlságosan veszélyessé teszik az emberi jelenlétet. A cég kutatói szerint a nukleáris ipar, a gyógyszeripar, illetve az űrkutatás leszek majd azok a főbb területek, ahol a távvezérelhető robotkéz érdemi segítséget fog jelenteni.
(Fotó: Shadow Robot Company)