Az Androméda törzs technológiája egyre hasznosabbá és emberszerűbbé válik a való világban is

2021 / 05 / 17 / Bobák Zsófia
Az Androméda törzs technológiája egyre hasznosabbá és emberszerűbbé válik a való világban is
Ahogy azt az ikonikus hetvenes évekbeli sci-fiben is láthattuk, a robotkezek távoli irányításával olyan veszélyes feladatok is elvégezhetővé válhatnak, amelyek a teleoperációs rendszer nélkül kockázatot jelenthetnek az emberek számára.

Michael Crichton regénye, amelyből az azonos című Androméda törzs sci-fit készítette Robert Wise a hetvenes években, hatalmas népszerűségre tett szert, nem utolsó sorban azért, mert a könyv, noha csak fikció volt, de olyan rendkívüli alapossággal mutatta be a képzeletbeli földönkívüli vírus terjedésének tudományos, illetve áltudományos hátterét, amelytől egészen meggyőzően realisztikus színezetet kapott a történet. Jon Bloom, aki a forgatáson asszisztensként vett részt, úgy emlékezett vissza a film készítésére, mint az egyik legnagyszabásúbb és precízebb munkafolyamatra, amelyet az a cél inspirált, hogy a moziban is ugyanazt a hivatalos és meggyőző narrációt kapják vissza az emberek, amely a regényt olyan különlegessé tette és amelytől már-már dokumentumfilmnek tűnik a produkció.

Ennek érdekében a legfontosabb helyszínt, a Wildfire laboratóriumot, amely egy földalatti kormányzati komplexum, ahol a rejtélyes organizmust tanulmányozzák a külvilágtól hermetikusan elzárt szakemberek, a lehető legnagyobb odafigyeléssel építették fel, ebbe pedig beletartozott az akkoriban kapható legmodernebb orvosi eszközök beszerzése is. A tudományos-technikai felszerelés összesen négymillió dollárba került (egymilliárd kétszázezer forint) és, mivel csak kölcsönözték, a nap huszonnégy órájában őrök vigyáztak rá. Az egyik központi eleme a laborjeleneteknek az a teleoperációs rendszer volt, amely távolról irányítható karok segítségével tette lehetővé a kutatóknak, hogy a vizsgálatokat elvégezzék.

Ez a technológia a filmbeli szerepe szerint megóvta a használóit attól, hogy közvetlenül érintkezzenek valamilyen ismeretlen anyaggal és ezzel veszélybe sodorják magukat. A távoli manipulációs eszközök azóta már sok területen segítik az emberek munkáját, végeznek a segítségükkel akár távolból kivitelezett operációkat is, illetve használják az űrben végzett javításokhoz és rakományok pakolásához is, de a legfontosabb feladatuk a való életben is az, hogy a balesetek kockázatát csökkentsék az alkalmazásukkal. Minél mozgékonyabb és komplexebb a robotkarok végződése, annál finomabb mozdulatokra lesz képes a rendszer és annál hatékonyabb munkát lehet végezni vele.

Ehhez a legideálisabb forma maga az emberi kéz, egyrészt azért, mert az öt ujj által biztos fogást lehet elérni, másrészt, mert így az irányító minden izommozdulatát le lehet követni a robotkézzel. Ezeket a gépkezeket már legalább négy évtizede használják és fejlesztik, de a kezelővel való teljes szinergia megvalósításához kellett a szenzorok, az algoritmusok és a kommunikációs csatornák tökéletesítése is, amely mára olyan fokú precizitást ad, ami régebben, például az Androméda törzs forgatása idején még elképzelhetetlen volt, hiába használták akkor a legfejlettebb technológiát. Az egyik probléma a kezek irányítása esetében, hogy a kezelő nehezen tudja úgy mozgatni a végtagjait, hogy azzal pontosan azt a mesterséges ízületet mozdítsa meg, amelyiket szeretné, így a szoftvereket kell arra alkalmassá tenni, hogy áthidalják az ember és a gép közötti különbségeket és pontosan közvetítsék az parancsokat. Ahogy azt spanyol mérnökök egy 2012-es tanulmányukban leírják, a megoldás az ízületek mozgásának szenzorokkal való speciális feltérképezése lehet, amely figyelembe veszi a gépi és a humán anatómia eltéréseit.

Egyike azoknak a cégeknek, akik elől járnak a fejlesztésekben a Shadow Robot vállalat, amely két évvel ezelőtt bemutatta azt a robotkezet, amely már az érintés érzetét is közvetíteni tudta. A demonstráció keretében a kezet egy biomimetikus szenzorral és haptikus kesztyűvel kombinálták, majd a gép Kaliforniában tartózkodó irányítója egy Londonban elhelyezett számítógépes billentyűzeten gépelt vele. Ezen a Dexterous Hand-re keresztelt ügyes kézen az ujjhegyek végén lévő érzékelők segítettek rekreálni a mozdulatokat. A cég már akkor is azt jósolta, hogy ez a fajta, a teleoperációs rendszert az érintést közvetítő érzékelőkkel egyesítő technológia nagy segítség lehet majd olyan rizikós, vagy kifinomultságot igénylő munkák kivitelezésében, mint a bombák hatástalanítása, a távoli operációk végrehajtása vagy a veszélyes anyagokkal való kísérletek lebonyolítása.

A laboratóriumokban dolgozók számára nagyobb biztonságot jelentene, ha a baleset veszélye nélkül végezhetnék a munkájukat, de ehhez a végletekig pontos közvetítésre van szükség a gép és az ember között, főként, mert sokszor apró vagy törékeny eszközökkel kell a vizsgálatokat elvégezni a kutatóknak. A Shadow Robot Company nemrégiben egy új teleoperációs rendszert mutatott be, amely már 129 érzékelővel van felszerelve, kezek pedig 20 szabadságfokkal rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy a szokásosnál sokkal többféle irányba fordítható a csukló és külön-külön az ujjak egyes ízületei is. Az ujjak emiatt pont úgy fordulnak, ahogy az emberi megfelelőjük is, és a fogásban nagy segítség, hogy behajlítható hüvelykujj is tartozik a konfigurációhoz. Az ujjak végén szenzorok adják tovább a nyomás, az erő, a hőmérséklet és a vibráció érzetét a gép irányítójának, és, ahogy a videón is láthatjuk, már egészen finom mozdulatokat is lehet velük kivitelezni, akár egy Rubik kockát is ki lehet rakni velük percek alatt.

A cég azonban nem ilyen feladatokra szánja a teleoperációs rendszerét, hanem komoly munkákra, mint amilyen a nukleáris hulladékok rakodása vagy gyógyszerészeti kutatások. A robotot ezenkívül nagy távolságokból, akár kontinensen át is lehet működtetni.

Nem a Shadow Robot Company azonban az egyetlen, amely egyre fejlettebb mesterséges kezeket kínál a felhasználók számára, fejleszti a maga verzióját a Kinova is, amely három ujjú gripperrel látta el a Jaco robotkart, vagy a Brain Robotics, amely ugyan nem teleoperációs rendszerrel, hanem agy-gép interfésszel működtethető protéziseket gyárt, de ezek a kezek is rendkívüli módon hasonlítanak a valódi, emberi végtagokra. A ZeroUI cég pedig a robot-ember kapcsolat újraértelmezésén dolgozik, egy olyan haptikus rendszer és felhasználói felület (UI) építésével, amely szimplán mozdulatok, sőt, a későbbiekben csak egy pillantás által tudja majd irányítani a gépeket.

(Fotó: Wikimedia Commons, GettyImages/ Marharyta Marko, Flickr/x-ray_delta_one)

További cikkek a témában:

Lassacskán a laboratóriumokat is meghódítják a robotok A robot 8 nap alatt 688 kísérletet hajtott végre, a tervezett 192 óra helyett 172 órában, plusz a végén talált egy katalizátort, amely hatszor gyorsabban előállítja a hidrogént, mint amivel először próbálkozott.
Új időszámítás kezdődhet az agysebészetben, most először végeztek robotizált agyműtétet Kanadában Bár robot-asszisztenciát, a Westinghouse Electrics PUMA200-át már 1985-ben alkalmazták egy biopszia során, de a mostani műtét mérföldkőnek számít, első lépés lehet a távolsági műtétek bevezetésénél olyan sürgős eseteknél, mint a stroke kezelése.
Itt az első napelemes művégtag, ami a test fejlődését is leköveti A fejlesztőt egy nyolcéves kisfiú története inspirálta, aki mindegyik végtagját elvesztette. A 3D-s nyomtatóval készült, bionikus kart napenergia tölti fel, az eszköz aljzata pedig állítható, ezáltal alkalmazkodik a gyermekek gyors fejlődéséhez. A művégtag emellett izmokkal is irányítható, ami kiküszöböli az emberi testtel való összekapcsoláshoz szükséges sebészeti folyamatokat.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
A GTA és a mesterséges intelligencia találkozása megmutatja, milyen lehet a videojátékok jövője
A generatív MI olyan jó munkát végzett, hogy akár azt is gondolhatnánk, hogy valódi felvételt látunk.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.