Szmogmentes biciklivel, szmogevő plakáttal és szmogporszívókkal küzdenek a légszennyezés ellen

2024 / 02 / 21 / Bobák Zsófia
Szmogmentes biciklivel, szmogevő plakáttal és szmogporszívókkal küzdenek a légszennyezés ellen
Egy holland építésziroda által szmogporszívóknak hívott tornyok ionizáló technológiával szabadítják meg a levegőt a PM2.5 és PM10 részecskéktől és hasonló technológiával működik a szmogmentes biciklijük is.

A holland Studio Roosegaarde közel egy éve indította útjára a Smog Free Project elnevezésű kampányát, aminek keretében a légszennyezést igyekeznek csökkenteni urbánus környezetben és olyan tiszta levegőjű "buborékokat" teremtenek, ahol az emberek egy kis időre fellélegezhetnek a szmoggal borított nagyvárosokban. A projekt központi eleme a szmogtorony (Smog Free Tower), amit a stúdió a világ első szmogporszívójának nevez és ami a filteres szmogtornyoktól eltérő módszerrel működik. A hét méter magas torony a cég által szabadalmaztatott pozitív ionizácós technológiával tisztítja a levegőt: a folyamat során a toronyban található elektródák elektromos áram hatására ionokat bocsátanak ki, amelyek pozitív töltésűvé teszik a levegőben található, szmogot alkotó szennyezőanyagokat. Ezután a negatív töltésű elektródák magukhoz vonzzák a pozitív töltésű részecskéket, és csak a tiszta levegő marad hátra, ami torony néhány tíz méteres körzetében érezteti a hatását. Mivel az épületek viszonylag kis méretűek, ezért valóban csak arra elegendőek, hogy friss levegőjű "buborékokat" teremtsenek a városokban, nagyobb körzetek megtisztítását nem tudják elvégezni, de a stúdió célja, hogy minél többet helyezzen üzembe közülük. Szmogtornyok, azaz szmogmentes tornyok már készültek Rotterdamban és Pekingben is, a legújabbat pedig Abu-Dzabiban adták át idén.

A tornyok a PM2.5 és PM10 részecskéket is szűrik és kevés energiafelhasználással 30 000 köbméternyi levegőt képesek megtisztítani egy óra alatt. Az energiát megújuló forrásokból fedezik, a kinyert szennyezőanyagokat pedig felhasználják a szmoggyűrű készítéséhez, amit meg is lehetett vásárolni egy kickstarteres kampány alatt. Jelenleg a gyűrűk közül néhányat múzeumok őriznek az Egyesült Államokban, Kanadában, Hollandiában és Svájcban.

A Smog Free Project a tornyokon kívül más, rendhagyó formákban is segíti a légszennyezés mérséklését: ezek a megoldások nem járnak ugyan jelentősebb hatással a környezetre, de figyelemfelkeltő jellegükkel promotálják a szmogmentes környezet kialakításának fontosságát. A szmogmentes bicikli egy felszerelhető filterrel szűri a levegőt kerékpározás közben, hogy a biciklin ülő tiszta levegőt kapjon, a szmogevő plakát pedig egy speciális bevonattal gyűjti be a szmogot alkotó részecskéket és fotokatalízissel szabadul meg tőlük. A kerékpár prototípusát 2018-ban mutatták be és az első plakátot Mexikóban állították fel, ahol öt éven át tud üzemelni.

(Fotó: Studio Roosegaarde)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.