Szokatlan koncentrikus köröket figyelt meg a James Webb Űrteleszkóp egy csillag körül

2025 / 01 / 19 / Bobák Zsófia
Szokatlan koncentrikus köröket figyelt meg a James Webb Űrteleszkóp egy csillag körül
A Wolf-Rayet 140 jelű csillag egy másik csillaggal együtt speciális, különlegesen rendezett köröket alakít ki a kilöködő porból.

A Wolf-Rayet 140 csillag a csillagok egy speciális típusához tartozik, amelyek nevüket Charles Wolf és Georges Rayet csillagászokról kapták. Ezek a különösen masszív, energikus és forró égitestek jól felismerhető jellemzője, hogy az anyagukat nagy sebességgel veszítik el, százezer év alatt körülbelül egy naptömegnyi anyaggal lesz kevesebb a tömegük, ezenfelül rendkívül fényesek is. A Wolf-Rayet csillagok körül a belőlük távozó anyag egyes esetekben szépen rendezett koncentrikus köröket alakít ki, amelyek az infravörös felvételeken egészen látványosan tűnnek fel.

A Wolf-Rayet 140 csillag körüli köröket a James Webb Űrteleszkóp már korábban is megfigyelte, most pedig azt is sikerült kideríteni, hogy a porrétegek milyen tempóval távolodnak a csillagtól. Az elemzések szerint a rétegek, vagy héjak körülbelül a fénysebesség 1%-val terjeszkednek kifelé, miközben újabbak képződnek belőlük a Wolf-Rayet 140 és társcsillaga együttes mozgásának köszönhetően. A rendszert ugyanis két csillag építi fel, amelyek nyolc évente jutnak egymáshoz a legközelebb, miközben pályájukon keringenek.

“A héjak rendkívüli rendezettsége arra utal, hogy óramű pontossággal alakulnak ki a csillagok nyolc éves keringési ciklusa alatt.”

- magyarázza a NASA.

A héjakat a csillagok szelének interakciója formálja és a rétegek száma alapján legalább 130 év alatt alakult ki az eddigi struktúra, de a csillagok tevékenységének még nincs vége. Mivel a spektroszkópiás vizsgálatok arra is fényt derítettek, hogy a porral teli régiók policiklusos aromás szénhidrogéneket (PAH) tartalmaznak, ezért a kutatók megbizonyosodtak róla, hogy a Wolf-Rayet csillagrendszerek fontos forrásai lehetnek a csillagok és bolygók születéséhez nélkülözhetetlen vegyületeknek.

(Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI, NASA-JPL, Caltech)

Egy ritka csillagfajta haldoklásáról sikerült egészen pontos felvételeket készíteni A Wolf-Rayet csillag és a kozmikus por, amit szétszór, ritka látványt jelent.


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.