Szumátrai orrszarvú borjú született, megmenekülhet a kihalástól a világ legkisebb rinocéroszfaja

2023 / 10 / 12 / Bodnár Barna
Szumátrai orrszarvú borjú született, megmenekülhet a kihalástól a világ legkisebb rinocéroszfaja
A borjú egy indonéziai nemzeti parkban született néhány hete, ez pedig reményt jelenthet a faj számára, amiből a világon mindössze 80 példány maradt fent.

A világ legkisebb rinocéroszfajaként is ismert szumátrai orrszarvúak egykor nagy számban fordultak elő Délkelet-Ázsiában, mára azonban kevesebb mint 80 egyed maradt Indonézia különböző területein. Az orvvadászat és természetes élőhelyének csökkenése miatt kihalófélben lévő faj legújabb példánya szeptember 30-án, a Szumátra szigetén lévő Way Kambas nemzeti parkban született, mégpedig természetes módon, egy helyi, Ratu nevű nőstény és az Andalas nevű, Egyesült Államokból érkezett hím sikeres fedeztetése után, írja a CNN. A borjú – amelynek nevet még nem adtak – születése után 45 perccel már önállóan lábra állt, négy óra múlva pedig az anyja elkezdte táplálni.

Bár a szumátrai orrszarvúak a rinocéroszfélék között másfél méteres magasságukkal, 3 méteres hosszukkal, és 500-1000 kilogrammos súlyukkal a legkisebbnek számítanak, a szárazföldi állatok között még így is meglehetősen méretesnek tekinthetők. A Nemzetközi Rinocérosz Alapítvány (IRF) szerint a szumátrai orrszarvúak jellemzően a sűrű trópusi erdőkben élnek Szumátrán, a sík és hegyvidéki területeken egyaránt, és általában magányos életmódot folytatnak. A nőstények három-négyévente hoznak világra egy borjút, a vemhesség pedig 15-16 hónapig tart.

Az élőhelyük csökkenése miatt a faj jelenléte egyre kisebb az indonéziai dzsungelben, a természetvédők ezért aggódnak a fennmaradásáért. A szumátrai orrszarvúakat a szomszédos Malajziában 2019-ben hivatalosan is kihaltnak nyilvánították, amikor a 25 éves Iman nevű nőstény 2019. november 24-én rákban elpusztult. Halála után malajziai tudósok azon kezdtek dolgozni, hogy az Iman és más elpusztult orrszarvúak szöveteit és sejtjeit felhasználva visszahozhatják a fajt a kihalás széléről. A Malajziai Nemzetközi Iszlám Egyetem (IIUM) egy csoportja által végzett projekt az őssejt-technológiára és az in vitro megtermékenyítésre, magyarul lombik bébi eljárásra összpontosít. A folyamat hasonlít a klónozási technológiához, mivel célja, hogy a felnőtt orrszarvúakból származó sejtek felhasználásával új példány szülessen.

A korábban elpusztult rinocéroszok szívéből, tüdejéből, agyából és veséjéből származó őssejteket kétféleképpen tudják felhasználni a kutatók. Vagy petesejtté és spermiummá fejlesztik azokat, hogy embriót hozzanak létre, amelyet beültetnek egy béranyaként használt állatba, amely lehet egy másik országból származó szumátrai orrszarvú, vagy akár egy különböző rinocéroszfaj példánya. A második módszer az, hogy egy béranyaállat petesejtjéből eltávolítják a sejtmagot, és egyesítik egy szumátrai orrszarvú szomatikus sejtjével. Ezt a technikát használták 1996-ban Dolly, a birka klónozásához is.

Nem véletlen a kutatók ezen a területen végzett intenzív munkája, mára ugyanis a világon mindösszesen öt orrszarvúfaj maradt fenn, és mindegyik veszélyeztetett. Néhány alfaj már eltűnt: a Nyugat-Afrikában őshonos nyugati fekete orrszarvút 2013-ban az orvvadászat miatt kihaltnak nyilvánították, az utolsó hím északi fehér orrszarvú pedig tavaly pusztult el.

(Képek: savetherhino.org - Indonesian Ministry of Environment and Forestry)


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.