Talán Antonius és Kleopátra sírja is a most felfedezett, egyiptomi alagút közelében lehet

2022 / 11 / 13 / Felkai Ádám
Talán Antonius és Kleopátra sírja is a most felfedezett, egyiptomi alagút közelében lehet
Nagy a valószínűsége, hogy a híres pár közös, titkos sírja azon a területen található, ahol most felfedeztek egy mérnöki csodának tartott, több mint egy kilométer hosszú alagutat.

A San Domingo Egyetem által szervezett közös dominikai-egyiptomi régészeti missziónak Dr. Kathleen Martins vezetésével sikerült felfedeznie egy sziklába vájt alagutat a földfelszín alatti körülbelül 13 méteres mélységben egy régészeti feltárás során a Taposiris Magna templom területén, Alexandriától nyugatra – számol be róla az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium sajtóközleménye. Az alagút körülbelül 1305 m hosszú és körülbelül 2 m magas. A templom közelében két alabástromból készült fejet találtak, amelyek közül az egyik egy, a Ptolemaioszi korból származó személyt ábrázol.

Dr. Kathleen Martins szerint az alagút nagyon hasonlít a görög Megarai Eupalinosz munkájára – ez az 1036 méter hosszúságú alagút volt a világon a második olyan alagút, amit a hegy két végéről, egyszerre indítottak, hogy a két vágat a hegy mélyében találkozzon: a két vágat végül mindössze hatvan centi eltéréssel ért össze. A most felfedezett alagút viszont még ennél is hosszabb tehát olyan 300 méterrel, és Dr. Martins szerint egyértelműen az ókor egyik mérnöki csodájáról van szó.

A Taposiris Magna templom alapjainak egy része víz alá merült, melynek feltárásán tehát jelenleg is dolgozik a misszió. A tudományos források szerint legalább 23 földrengés rázta meg az egyiptomi partokat Kr. e. 320 és 1303 között, ami a Taposiris Magna templom egy részének összeomlásához és a hullámok alá süllyedéséhez vezetett – ekkoriban omolhatott be ez az alagút is.

Mint azt a hír kapcsán az IFLScience is írja: 2009 óta akadnak erős feltételezések, hogy Taposiris Magna őrzi Marcus Antonius római politikus, hadvezér és felesége, VII. Kleopátra, a Ptolemaioszi Királyság utolsó uralkodójának sírját. Kleopátra Kr. e. 51 és Kr. e. 30 között uralkodott Egyiptomban. Kapcsolatukat William Shakespeare tragédiája tette híressé, és Plutarkhosz görög-római történész szerint a halálra ítélt párt együtt temették el egy titkos sírboltba.

A mostani feltárási terület egy korábbi város, amelynek középpontjában az Ozirisz egyiptomi istenséghez emelt templom állt. A templomban 2009-ben több olyan tárgyat is találtak, melyek arra utaltak, hogy a pár sírja a közelben lehet. Ilyen tárgyak például a Kleopátra nevét viselő érmék és egy részletekben fennmaradt maszk, amely a feltételezések szerint Marcus Antoniust ábrázolhatta. Dr. Martins azóta megerősítette, hogy szerinte Antonius és Kleopátra ugyanabban a sírban vannak eltemetve, és ez a sír talán a Taposiris Magna templom közelében található.

Az természetesen erősen kérdéses, hogy az alagút és a titkos sír közt akad-e összefüggés, de mint látható, az alagút önmagában is építészeti mérföldkő. És ha ezt sikerült megtalálni, ki tudja, egy nap talán ráakadnak a környékén az ókor egyik leghíresebb szerelmespárjának a sírjára is.

(Kép: Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.