Talán már kapcsolatba is léptünk az Androméda-galaxissal – vélik a kutatók

2024 / 09 / 07 / Felkai Ádám
Talán már kapcsolatba is léptünk az Androméda-galaxissal – vélik a kutatók
A Tejútrendszer és az Androméda egy új kutatás szerint akár most is összeérhet – egyre nehezebb ugyanis megmondani, hogy valójában hol kezdődik egy galaxis és hol végződik a másik.

A galaxisokat halvány gáz- és porfelhő veszi körül, amit cirkumgalaktikus közegnek (CGM) nevezünk. Ez az anyagglória hatalmas, a galaxis látható tömegének körülbelül 70 százalékát tartalmazza. Ennek ellenére még mindig keveset tudunk ezen fényudvarok szerkezetéről, így a kutatók szerint valójában igen nehéz pontosan meghatározni, hol ér véget egy galaxis és hol kezdődik a másik.

Nemrégiben egy 270 millió fényévnyire lévő galaxist vizsgáló kutatás újabb betekintést nyújtott a galaxis korongja és a környező galaktikus közeg közötti kölcsönhatásba. Az eredmények alapján pedig a Tejútrendszer határai messzebbre nyúlhatnak, mint korábban gondoltuk, sőt az is igen valószínű, hogy a Tejútrendszer és az Androméda galaxis előre jelzett ütközése már el is kezdődött – legalábbis a két galaxis CGM-jei már átfedik egymást – számol be róla a Science Alert.

Ausztrál és amerikai csillagászok a Keck Cosmic Web Imager eszköz segítségével vizsgálták az IRAS 08339+6517 (IRAS08) nevű kis spirálgalaxist. Korábban a legtöbb CGM-kutatás a távoli galaxisok fekete lyukait hívta segítségül a fényudvarok megvilágításához, ez a tanulmány azonban egy tágabb látószöget alkalmazott, és az IRAS08 korongján túl 90 ezer fényévnyi területet is vizsgált.

A csapat azt figyelte meg, hogy a semleges hidrogéngáz összekapcsolja az IRAS08-at egy kisebb galaxissal a kozmikus hálón keresztül. A legmeglepőbb felfedezés azonban az ionizált hidrogén és oxigén jelenléte volt a kozmikus szálaktól távol, a galaxis várható határain túl. Mint Nikole Nielsen, a tanulmány vezető szerzője és az ausztrál Swinburne Egyetem asztrofizikusa nyilatkozott:

“Bárhol is vizsgáltuk, mindenütt megtaláltuk.”

Az intergalaktikus közegben található atomokat vagy távoli csillagfény, vagy más atomokkal való kölcsönhatás melegíti fel. A kutatók a spektrális adatok alapján vizsgálták a hidrogén és az oxigén ionizációját, és arra a következtetésre jutottak, hogy a gáz a vártnál magasabb hőmérsékletre melegedett fel – valószínűleg tehát a galaxisok együttes hatásának következtében.

Mint Nielsen hozzátette, ezek alapján

“Nagyon valószínű, hogy a Tejútrendszerünk és az Androméda CGM-jei átfedik egymást.”

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Tejútrendszer és az Androméda tehát már most kapcsolatba léptek egymással, de mivel ezek alapján nehezebb lehet a galaxisok határait kijelölni, mint azt korábban gondoltuk, ezért a mostani felfedezés akár magának a galaxisnak a definíciójára is hatással lehet.

 

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/YolGezer)


Félsz az állásinterjútól? Egy profi HR-es szakember tippjei segíthetnek
Félsz az állásinterjútól? Egy profi HR-es szakember tippjei segíthetnek
Ijesztőnek tűnhet magunkról beszélni, pláne a saját erősségeinket és jó tulajdonságainkat ecsetelni egy velünk szemben ülő idegen számára, de a sikerhez valójában néhány jól bevált módszer könnyen hozzásegíthet bárkit. Milyen skillekre van szükség egy jól sikerült interjúhoz? Hogyan biztosíthatjuk, hogy tényleg miénk legyen az álommeló? A Lányok Napja eseményen a memoQ HR-vezetője osztotta meg a sikerhez vezető jó tanácsokat a fiatal pályakezdőkkel, akik egyúttal a világsikerű fordítástámogató szoftvert fejlesztő céggel is megismerkedhettek.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.