A technológia behálózza jelenünket és jövőnket, de túl nagy árat fizetünk érte

2020 / 04 / 14 / Perei Dóra
A technológia behálózza jelenünket és jövőnket, de túl nagy árat fizetünk érte
2000-ben a világ lakosságának csupán 2,2 százalékát érintette a súlyos fokú rövidlátás, húsz év alatt ez a szám 4 százalékra nőtt, a WHO szerint 2050-re pedig akár a 10 százalékot is elérheti. Még rosszabb, hogy a rövidlátás egyre korábbi életszakaszban jelentkezik, és egyre gyorsabban súlyosbodik.

A rövidlátás, azaz miópia kialakulása többnyire a szemtengely megnövekedett hosszúságához, vagy a szaruhártya és a szemlencse felszínének túlzott domborúságára vezethető vissza. A rövidlátók a közeli dolgokat élesen látják, ám a távoliak képe nem a megfelelő helyre, hanem a retina elé vetül, amitől a kép homályos lesz. Bár ez ritka, de súlyos esetben a rövidlátás következtében leválhat a retina, ami pedig vaksághoz vezethet.

Napjaink egyik fő problémája a rövidlátók számának rohamos növekedése szerte a világban, a jelenség hátterére azonban mostanáig nincs pontos magyarázat - olvasható az Elemental cikkében.

A rövidlátás is felkerült a népbetegségek listájára

A betegség eredendően genetikai okok miatt jelentkezhet, ugyanakkor bizonyos szokások szintén előidézhetik a szem károsodását. A kutatók szerint az elsődleges ok, hogy minden eddiginél több időt töltünk okostelefonunk, illetve laptopunk képernyője előtt, sokan pedig munka után otthon is folytatják a tevékenységet. Míg második indoknak a bezártságot tartják, vagyis hogy egyre több időt töltünk a négy fal között, és egyre kevesebbet a szabadban. (Pedig a napfény bizonyítottan segít megelőzni a rövidlátás kialakulását.) A fenti okok miatt az USA-ban 1971 óta (az összlakosságra vetítve) húszról negyven százalékra nőtt a rövidlátók aránya.

A fejlett ázsiai országokban pedig a középiskolás diákok több mint nyolcvan százaléka rövidlátó lesz, mire eljön a ballagás.

Magyarországon ugyan nem áll rendelkezésünkre hasonlóan átfogó statisztika, mindenesetre annyi bizonyos, hogy a lakosság mintegy tíz-tizenöt százaléka rövidlátó, ahogy a rövidlátó gyerekek száma is megugrott az elmúlt másfél-két évtizedben. Lisa Ostrin, a Houstoni Egyetem szemgyógyászati kutatója szerint a hanyatló statisztikák összefüggést mutatnak a világ lakosságának elöregedésével is. A problémát pedig tetézi a súlyosan rövidlátók számának rohamos növekedése. 2000-ben a világ lakosságának csupán két százalékát érintette a súlyos fokú rövidlátás, húsz év alatt ez a szám négy százalékra nőtt,

a WHO szerint 2050-re pedig akár a tíz százalékot is elérheti. Ráadásul a rövidlátás egyre korábbi életszakaszban jelentkezik, és egyre gyorsabban súlyosbodik.

"Pár évtizede még a rövidlátó páciensek látása tinédzserként, tizenhárom éves koruk környékén kezdett romlani, majd tizennyolc éves korukra beállt egy közepesen súlyos szintre. Manapság viszont gyakran már hétéveseknél a tizennyolc évesekre jellemző rövidlátást tapasztalunk"mondja dr. Langis Michaud, a Montreali Egyetem szemészprofesszora.

Fontos lenne idejében felismerni

A miópia korrigálása fénytörő lencséjű szemüveggel vagy kontaktlencsével a legegyszerűbb, de a legfontosabb mégis a tünetek kezdeti stádiumban történő észlelése. A szülőknek ezért érdemes a gyerekeket minél korábban, de legkésőbb iskolakezdéskor elvinni látásszűrésre, mivel a rövidlátás iskolás éveik alatt is számos problémát okozhat: a diákok nem látják jól a táblát, így a pontos jegyzetelés és odafigyelés egyaránt nagyobb erőfeszítést igényel tőlük.

Kutatások szerint azonban nemcsak a képernyő, az intézmények is felelősek lehetnek az egyre korábban kialakuló és egyre súlyosabb rövidlátásért.

Mivel az oktatásban egyre nagyobb hangsúly esik a digitális eszközhasználatra, így a tanulók a tanulás és a házi feladat megírásánál is sok időt monitor vagy telefonkijelző előtt. Emellett az utóbbi évtizedekben számottevően nőtt a házi feladat mennyisége, vagyis a diákok több időt töltenek füzetek, könyvek fölött görnyedve az idősebb generációkhoz képest. Mindemellett a napfény hiányát is betudhatjuk kiváltó tényezőnek, manapság ugyanis mindannyian jóval kevesebb időt töltünk a természetben.

Pedig egyes kutatások szerint a napfénnyel való huzamosabb érintkezés lassítja a szemtengely nyúlását – mondja dr. Scott Read, az ausztráliai Queensland Egyetem oktatója, vagyis az segíthet megelőzni a rövidlátás kialakulását.

A pontos mechanizmus ugyan még ismeretlen a tudósok számára, mindenesetre ezzel kapcsolatban már többféle elméletet is felállítottak. Az első szerint napfény hatására dopamin és más hasznos vegyületek keletkeznek a retinában, ami lassítja a tengelynövekedést. Míg egy másik okfejtés szerint a napfény segít a szervezet belső biológiai órájának szabályozásában, és gátolja a lefekvés előtti számítógépezés, telefonozás szemre gyakorolt negatív hatásait. Ostrin összetett dolognak tartja a jelenséget: a gyerekek látásromlását például befolyásolja a képernyő vagy füzetek felett eltöltött idő, hogy milyen gyakran és milyen hosszan tartanak szünetet tanulás közben, illetve mennyi időt töltenek el a szabadban.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Először is ne terheljük túl szemünket, helyette rendszeresen iktassunk be szünetet a tanulás, számítógépezés, okostelefonozás között – javasolja Tamara Oechslin, az Alabamai Egyetem munkatársa. Szerinte minden korosztály alkalmazhatja az úgynevezett 20-20-20-as szabályt, ami annyit tesz, hogy húszpercenként egyszer felpillantunk a képernyőről, és legalább húsz másodpercen keresztül fókuszálunk egy tőlünk körülbelül hat méterre található objektumra. Ezáltal ellazul a szem, és átfókuszál a látás. Illetve már azzal is sokat tehetünk szemünk egészségéért, ha munka közben minél távolabb helyezzük magunktól a monitort ahelyett, hogy 'belebújnánk'. Nagyítsuk a szöveget, képet, hogy ne kelljen centikről bámulni őket. Valamint érdemes lejjebb tekerni a képernyő fényességét, és villanyt kapcsolni vagy ablakot nyitni, hogy ne a képernyő legyen a helyiség legélénkebb fényforrása. A legjobb megoldás mégis az, ha nem fosztjuk meg magunkat teljes egészében a napfénytől, és rendszeresen ellátogatunk a természetbe.

(Fotó: Getty Images Hungary, Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.