Teljesen másnak voltak szemtanúi a bolygópusztító csillagot felfedező csillagászok, mint amit feltételeztek 2025 / 04 / 28 / Bobák Zsófia

A ZTF SLRN-2020 jelű csillag a Földtől 12 ezer fényévnyire található, és a tavalyi évben a csillagászok “rajtakapták”, ahogyan elpusztítja bolygóját, ami túl közel került hozzá. Az akkori feltételezések szerint ez volt az első eset, hogy a kutatóknak sikerült egy ilyen ritka eseményt megfigyelni, és a bolygót bekebelező csillagot lencsevégre kapni. A teóriák szerint ugyanis a csillag különleges módon végzett a planétával: idősödő életkorának megfelelő módon viselkedve felpuffadt, és elnyelte a közelében keringő kísérőjét. Most azonban a James Webb Űrteleszkóppal is megvizsgálták a csillagot, és kiderült, hogy a csillagászok félreértették a szituációt. A ZTF SLRN-2020 valójában nem a feltételezett módon nyelte el a körülbelül Jupiter méretű gázóriást, hanem a csillag egyszerűen annyira közel keringett hozzá, hogy ez megpecsételte a sorsát: a gravitációs interakcióknak köszönhetően lassanként egyre jobban megközelítette a csillagot, míg annak atmoszférájával érintkezve gyorsuló ütemben kezdte elveszíteni az anyagát. A bolygó végül lényegében “elkenődött” a csillag körül a csillagászok megfogalmazása szerint. A kutatásban résztvevő Caltech videójában még a tavalyi forgatókönyvet mutatják be a bolygó halálspiráljáról. (Fotó: Caltech)
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Húsz év alatt eljuthatunk az Alpha Centaurihoz egy új technológiával
Húsz év alatt eljuthatunk az Alpha Centaurihoz egy új technológiával
Persze az emberek nem tudnának még ilyen módon utazni a csillagközi térben.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.