Teljesen másnak voltak szemtanúi a bolygópusztító csillagot felfedező csillagászok, mint amit feltételeztek 2025 / 04 / 28 / Bobák Zsófia
A ZTF SLRN-2020 jelű csillag a Földtől 12 ezer fényévnyire található, és a tavalyi évben a csillagászok “rajtakapták”, ahogyan elpusztítja bolygóját, ami túl közel került hozzá. Az akkori feltételezések szerint ez volt az első eset, hogy a kutatóknak sikerült egy ilyen ritka eseményt megfigyelni, és a bolygót bekebelező csillagot lencsevégre kapni. A teóriák szerint ugyanis a csillag különleges módon végzett a planétával: idősödő életkorának megfelelő módon viselkedve felpuffadt, és elnyelte a közelében keringő kísérőjét. Most azonban a James Webb Űrteleszkóppal is megvizsgálták a csillagot, és kiderült, hogy a csillagászok félreértették a szituációt. A ZTF SLRN-2020 valójában nem a feltételezett módon nyelte el a körülbelül Jupiter méretű gázóriást, hanem a csillag egyszerűen annyira közel keringett hozzá, hogy ez megpecsételte a sorsát: a gravitációs interakcióknak köszönhetően lassanként egyre jobban megközelítette a csillagot, míg annak atmoszférájával érintkezve gyorsuló ütemben kezdte elveszíteni az anyagát. A bolygó végül lényegében “elkenődött” a csillag körül a csillagászok megfogalmazása szerint. A kutatásban résztvevő Caltech videójában még a tavalyi forgatókönyvet mutatják be a bolygó halálspiráljáról. (Fotó: Caltech)
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.