A National Science Review című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók grafént fedeztek fel holdi talajmintákban – írja a sajtóközlemény. A kutatást Meng Zou, Wei Zhang professzorok, valamint a Jilin Egyetem vezető mérnöke, Li Hsziudzsüan, és a Kínai Tudományos Akadémia Fémkutató Intézetének munkatársa, Ren Ven-caj vezették. A csapat egy apró, olajbogyó alakú holdi talajmintát vizsgált, amelynek mérete 2,9 x 1,6 milliméter volt. Ezt a mintát a Csang-o–5 küldetés gyűjtötte be még 2020-ban.
A kutatók megállapították, hogy a csillagközi szén körülbelül 1,9 százaléka grafén formájában van jelen, amely vékony, réteges szerkezetű szénatomokból áll. Speciális spektrométerrel azonosítottak egy vasvegyületet, amely kapcsolatban áll a grafén képződésével a minta szénben gazdag részén. További mikroszkópos és térképezési elemzések pedig azt is kimutatták, hogy ez a szénanyag 2-7 rétegű grafénból álló pelyheket tartalmaz.
A grafén egy egyetlen atomvastagságú, méhsejtszerkezetű szénréteg, amely kivételes tulajdonságokkal rendelkezik. Rendkívül erős, rugalmas és könnyű, emellett kiváló hő- és elektromos vezetőképességgel bír. Ezek a tulajdonságok teszik különlegessé az optikai, elektronikai és anyagtudományi alkalmazásokban, ahol a jövő technológiáinak egyik alapanyaga lehet.
A kutatócsoport feltételezése szerint ez a grafén vulkáni tevékenység következtében keletkezhetett a Hold korai története során, és a napszelek is szerepet játszhattak a szénatomok szerkezetének átalakításában, amikor kölcsönhatásba léptek a holdi talajjal és a vastartalmú ásványokkal. Az is igen valószínű, hogy a meteoritok becsapódásakor keletkező magas hőmérséklet és nagy nyomás is hozzájárult a grafén kialakulásához.
A grafén, amely tehát egyre fontosabb lehet az optikától kezdve, az elektronikán át egészen a mechanikáig, egyre inkább a figyelem homlokterébe kerül ezekben a technológiai iparágakban. A kutatók szerint a mostani eredmények a holdi grafén kapcsán költséghatékony módszerekhez vezethetnek a jó minőségű grafén előállítására, ami növelheti ezen “csodaanyag” hozzáférhetőségét. Épp ezért, ha teljesen feltérképezzük, hogy miként alakult ki a grafén a Holdon, az nem csak a holdkutatás szempontjából fontos, de jelentős előrelépéseket hozhat az anyagtudomány terén is.