Tíz érdekes tény II. Erzsébet királynőről

2022 / 09 / 09 / Felkai Ádám
Tíz érdekes tény II. Erzsébet királynőről
Két születésnapja volt, jogosítvány nélkül vezethetett, és az első nő volt a brit uralkodói családból, aki teljes állásban szolgált a seregben – összegyűjtöttünk egy csokor izgalmas tényt a történelem egyik legérdekesebb uralkodójáról.

Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodója 96 éves korában halt meg skóciai nyári birtokán, Balmoralban, 70 évnyi uralkodást követően. Nem túlzás, hogy a királynő a történelem egyik legérdekesebb uralkodója volt, aki egész korszakokat kötött össze egymással. Emlékezzünk most néhány talán kevésbé ismert érdekességgel:

Nem kastélyban született:

Bár York hercegének és hercegnőjének, a leendő VI. György királynak és Erzsébet királynőnek (az anyakirálynőnek) volt az első gyermeke – és V. György király legidősebb unokája, II. Erzsébet nem egy palotában született, hanem 1926. április 21-én egy londoni városi házban látta meg a napvilágot, amely skót anyai nagyszüleinek, Strathmore grófjának és grófnőjének a birtokában volt. A ház ma egyébként Hakkasan néven, divatos kantoni étterem, és a Mayfair-i Bruton Street 17. szám alatt található.

A világ összes uralkodója közül ő utazott a legtöbbet:

Erzsébet királynő tartja az uralkodók által meglátogatott legtöbb ország rekordját. Hat kontinens több mint 120 országát kereste fel életében, és Kanada az az ország, ahová az Egyesült Királyságon kívül a legtöbbször utazott.

Ő volt az első nő a királyi családból, aki főállásban szolgált a brit fegyveres erőknél:

Korábbi hercegnők, például Connaught Patricia hercegnő egy katonai ezred tiszteletbeli vezérezredeseként szolgáltak, de az akkor még leendő II. Erzsébet királynő ennél aktívabb szerepet vállalt a második világháború idején. 1945-ben csatlakozott a Kisegítő Területi Szolgálathoz, ahol megtanult járműveket vezetni és szervizelni. A királynő uralkodóként egyébként a brit fegyveres erők vezetője volt.

Jogosítvány nélkül vezethetett:

Mint az fentebb látható, a királynő imádott vezetni, de nem volt jogosítványa – az Egyesült Királyságban így ő volt az egyetlen ember, aki jogosítvány nélkül vezethetett. II. Erzsébet egyébként idősebb korában is előszeretettel vezetett.

Évente két születésnapja is volt:

Az egyik a tényleges születésnap, tehát április 21., a másik azonban a hivatalos születésnap, amit júniusban tartottak olyan szombati napon, amikor derűs volt az időjárás.

1940-ben, 14 évesen beszélt először a rádióban:

A királynő először a második világháború alatt szólalt meg a rádióban, de a rádióbeszédei, tévészereplései később eseményszámba mentek. A királynő ekkor a BBC Children's Hour című műsorában szólalt meg a bombázások miatt evakuált gyerekek kapcsán. Egész pontosan ezt mondta:

„Őszintén elmondhatom mindenkinek, hogy mi gyerekek otthon tele vagyunk vidámsággal és bátorsággal. Igyekszünk mindent megtenni, hogy segítsünk vitéz tengerészeinknek, katonáinknak és pilótáinknak, és igyekszünk magunk is kivenni a részünket a háború veszélyéből és szomorúságából.”

1976-ban küldte el az első e-mailjét

Az Instagramon először azonban csak 2019-ben posztolt.

Vicces képek karácsonykor:

Amikor a királynő a karácsonyi adását rögzítették, a producer meglepő, vicces képeket helyezett el a helyiség stratégiai pontjain, hogy biztosítsa, hogy az uralkodó végig mosolyogjon.

Kommunikáció retiküllel:

A királynő emblematikus retiküljének akadt egy szokatlan, másodlagos funkciója – kommunikációs eszközként is használta azt az uralkodó. A vacsoraasztalra helyezett kézitáska azt jelentette például: „Öt percen belül el akarok menni.” Az egyik karról a másik karra átpakolt retikül pedig azt jelentette: „Ideje beszélni valaki mással.”

Repülők:

2011 júniusában a királynő Windsorban ebédelt a barátaival. Boeing 747 – szólalt meg hirtelen. Aztán azt mondta: Airbus. A retiküllel ellentétben ez nem valami csalafinta kommunikáció volt, csak mivel a kastély közvetlenül a Heathrow repülőtér mellett helyezkedett el, állandóan repülők repkedtek a fejük felett – a királynő pedig már a hangjukról be tudta azonosítani őket.

Forrás: BBC, Britain-Magazine, Country Living, National Geographic, Punch

(Kép: wikimedia.commons/Archives New Zealand)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.