Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodója 96 éves korában halt meg skóciai nyári birtokán, Balmoralban, 70 évnyi uralkodást követően. Nem túlzás, hogy a királynő a történelem egyik legérdekesebb uralkodója volt, aki egész korszakokat kötött össze egymással. Emlékezzünk most néhány talán kevésbé ismert érdekességgel:
Nem kastélyban született:
Bár York hercegének és hercegnőjének, a leendő VI. György királynak és Erzsébet királynőnek (az anyakirálynőnek) volt az első gyermeke – és V. György király legidősebb unokája, II. Erzsébet nem egy palotában született, hanem 1926. április 21-én egy londoni városi házban látta meg a napvilágot, amely skót anyai nagyszüleinek, Strathmore grófjának és grófnőjének a birtokában volt. A ház ma egyébként Hakkasan néven, divatos kantoni étterem, és a Mayfair-i Bruton Street 17. szám alatt található.
A világ összes uralkodója közül ő utazott a legtöbbet:
Erzsébet királynő tartja az uralkodók által meglátogatott legtöbb ország rekordját. Hat kontinens több mint 120 országát kereste fel életében, és Kanada az az ország, ahová az Egyesült Királyságon kívül a legtöbbször utazott.
Ő volt az első nő a királyi családból, aki főállásban szolgált a brit fegyveres erőknél:
Korábbi hercegnők, például Connaught Patricia hercegnő egy katonai ezred tiszteletbeli vezérezredeseként szolgáltak, de az akkor még leendő II. Erzsébet királynő ennél aktívabb szerepet vállalt a második világháború idején. 1945-ben csatlakozott a Kisegítő Területi Szolgálathoz, ahol megtanult járműveket vezetni és szervizelni. A királynő uralkodóként egyébként a brit fegyveres erők vezetője volt.
Jogosítvány nélkül vezethetett:
Mint az fentebb látható, a királynő imádott vezetni, de nem volt jogosítványa – az Egyesült Királyságban így ő volt az egyetlen ember, aki jogosítvány nélkül vezethetett. II. Erzsébet egyébként idősebb korában is előszeretettel vezetett.
Évente két születésnapja is volt:
Az egyik a tényleges születésnap, tehát április 21., a másik azonban a hivatalos születésnap, amit júniusban tartottak olyan szombati napon, amikor derűs volt az időjárás.
1940-ben, 14 évesen beszélt először a rádióban:
A királynő először a második világháború alatt szólalt meg a rádióban, de a rádióbeszédei, tévészereplései később eseményszámba mentek. A királynő ekkor a BBC Children's Hour című műsorában szólalt meg a bombázások miatt evakuált gyerekek kapcsán. Egész pontosan ezt mondta:
„Őszintén elmondhatom mindenkinek, hogy mi gyerekek otthon tele vagyunk vidámsággal és bátorsággal. Igyekszünk mindent megtenni, hogy segítsünk vitéz tengerészeinknek, katonáinknak és pilótáinknak, és igyekszünk magunk is kivenni a részünket a háború veszélyéből és szomorúságából.”
1976-ban küldte el az első e-mailjét
Az Instagramon először azonban csak 2019-ben posztolt.
Vicces képek karácsonykor:
Amikor a királynő a karácsonyi adását rögzítették, a producer meglepő, vicces képeket helyezett el a helyiség stratégiai pontjain, hogy biztosítsa, hogy az uralkodó végig mosolyogjon.
Kommunikáció retiküllel:
A királynő emblematikus retiküljének akadt egy szokatlan, másodlagos funkciója – kommunikációs eszközként is használta azt az uralkodó. A vacsoraasztalra helyezett kézitáska azt jelentette például: „Öt percen belül el akarok menni.” Az egyik karról a másik karra átpakolt retikül pedig azt jelentette: „Ideje beszélni valaki mással.”
Repülők:
2011 júniusában a királynő Windsorban ebédelt a barátaival. Boeing 747 – szólalt meg hirtelen. Aztán azt mondta: Airbus. A retiküllel ellentétben ez nem valami csalafinta kommunikáció volt, csak mivel a kastély közvetlenül a Heathrow repülőtér mellett helyezkedett el, állandóan repülők repkedtek a fejük felett – a királynő pedig már a hangjukról be tudta azonosítani őket.
Forrás: BBC, Britain-Magazine, Country Living, National Geographic, Punch
(Kép: wikimedia.commons/Archives New Zealand)