A Gizmodón olvasható hír szerint a befektetés a Breakthrough Energy Ventures-ön keresztül valósult meg, amelynek az alapjait Gates 2015-ben rakta le. A Breakthrough Energy hét szervezetet tömörít, amelyek fenntartható energiaforrásokkal foglalkoznak, a nukleáristól egészen a bioüzemanyagokig, ezekhez kapcsolódik az egymilliárd dollárból gazdálkodó befektetési alap.
A jelenlegi légkondicionálók sok energiát fogyasztanak, de egyre többet van azokra szükség a nyári hőhullámok miatt. A Blue Frontier azt ígéri, hogy a rendszereinek hatvan-kilencven százalékkal kisebb lesz a fogyasztása, mert másként működnek, mint a hagyományos klímák: egy saját fejlesztésű oldatot használnak szárítóanyagként, amelynek egy hőszivattyú biztosítja a magas koncentrációját. A töményebb, a környezetre és az emberre sem ártalmas oldat egy egyszerű műanyag tárolóban, levegőtől elzárva várja, hogy szükség legyen a helyiség hűtésére. Amikor eljön ez a pillanat, az anyag levegővel érintkezik, és először csökkenteni kezdi annak a páratartalmát, majd párologtató hűtéssel szabályozza a hőmérsékletét. A rendszer működéséről a startup egy bemutatkozó prezentációja számol be részletesebben, angolul, de egy videót is készítettek a témában. Előbbiben kiemelik: a koncentrált szárítóanyag akár négy-hét órányi, szinte energiafelhasználás nélküli hűtésre képes; a rendszerek átlagos fogyasztása hatvan százalékkal alacsonyabb a hagyományos klímáknál, míg a legnagyobb teljesítmény leadásakor a különbség akár kilencven százalék is lehet.
A cég eleinte olyan, nem lakóépületekre szánja a berendezéseket, amelyeknek öt-tíztonnás klímákra van szükségük, például rendelőkbe, iskolákba, kisebb irodákba és áruházakba. Számításaik szerint a város éghajlati viszonyaitól függően végül évente ötven - kilencven százalékkal csökkenhet így a klimatizálás miatti energiaigényük. Terveik szerint a következő két évben ezer egységet fognak telepíteni, majd 2024-től felgyorsítják a növekedésüket.
(Borítókép: Jose Antonio Gallego Vázquez/Unsplash)