Tizenegymilliárd éve vad galaktikus háború dúlt a távoli űrben

2025 / 05 / 29 / Bobák Zsófia
Tizenegymilliárd éve vad galaktikus háború dúlt a távoli űrben
A csillagászok kozmikus lovagi tornának nevezték az eseményt.

Az Európai Déli Obszervatórium VLT (Very Large Telescope) teleszkópjával, valamint az ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) obszervatóriummal végzett mérések adatai alapján a csillagászok fényt derítettek egy ősrégi csatára, ami két távoli galaxis között zajlott akkor, amikor az univerzum még csak a mai életkorának 18%-ánál járt. A galaxisok találkozását a kutatók kozmikus lovagi tornának nevezték, mivel a megfigyelések szerint a két galaxis többször is egymásnak “rontott” az idők során 500 km/s-os sebességgel, miközben az egyikük - kard vagy lándzsa helyett - egy kvazárt használt a másik ellen, jelentős “sebesüléseket” okozva a pórul járt galaxisnak.

A kvazárból kiinduló erőteljes sugárzás ugyanis a másik galaxis por-, és gázfelhőit felszakítva módosította az anyag eloszlását, megsemmisítve azokat az anyagban sűrűbb régiókat, amelyekből csillagok születhettek volna. Emiatt a galaxisban nagyban lecsökkent a csillagképződés sebessége. A másik galaxisban viszont a kvazár mélyén elhelyezkedő fekete lyuk friss üzemanyaghoz jutott a találkozók során, ami tovább táplálta a kvazár aktivitását is.

“A kvazár megzavarja a molekuláris gázokat olyan módon, ahogyan az újszülött csillagok befolyásolják a szülői molekuláris felhőiket.”

- magyarázzák a kutatók a tanulmányban. A megfigyelés különlegességét nem csak az adta, hogy két galaxis összeolvadását tudták tanulmányozni a kutatók, jobb betekintést nyerve a kvazárok működésébe, hanem most először sikerült dokumentálni a szokásosnál nagyságrendekkel részletesebben a “drámai visszacsatolási hatásokat”, amelyek a gázokat érték.

(Fotó: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Balashev and P. Noterdaeme et al., ESO/M. Kornmesser, godsfavoritegalaxy/Pixabay)

A legtávolabbi galaxis érdekesebb, mint korábban gondolták a kutatók A JADES galaxis kihívást jelent a galaxisok formálódásáról szóló elméletek számára.


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.