A Skip elnevezésű amerikai tech startup mérnökei a Google X-nél ismerték meg egymást, majd saját vállalkozást indítottak, amelynek fő célja a viselhető technológiai megoldások fejlesztése. A cég munkatársai által a mozgás (move) és a viselés (wear) szavak összevonásával movewearnek nevezett eszközök lényege egy olyan új termékkategória létrehozása, aminek legfontosabb összetevőjét az exoszkeleton vagyis a hordható robotváz adja, ami automatikusan segíti a felhasználóját a mozgásban. A váz a Skip termékei esetében nem valamilyen speciális felhasználási körre szánt, teljes testes exoszkeletont jelent, hanem egy kis méretű, könnyen fel-, és lecsatolható berendezést, ami csak azokon a pontokon támogatja a viselőjét, ahol a legnagyobb szükség van rá.
A Skip MO/GO robotváza egy külön az eszközhöz készített nadrághoz kapcsolható, amiben megbújva sokkal kevésbé feltűnő módon lehet hordani, mint más exoszkeletonokat és pillanatok alatt le is lehet venni, amennyiben kényelmetlenné válik a viselése. A vázat főként túrázók számára ajánlják, de azoknak is megfelelő, akik valamilyen mozgási problémával küzdenek és szeretnék megkönnyíti a lépcsőzést vagy gyaloglást a városban. A Skip leírása szerint az eszköz 40%-kal tudja növelni a teljesítményt egy felfelé tartó úton, legalábbis akkor, ha a maximális erejű asszisztenciát állítja be a felhasználó, emellett akár 13 kilogrammal is könnyebbnek érezheti magát az ember a berendezést viselve a könnyített mozgásnak köszönhetően. Ez utóbbi számot a mérnökök a MO/GO maximális asszisztenciaszinten való használata közbeni teherbíró képessége alapján becsülték meg.
A szénszálas anyagból készült vázat két ponton kell rögzíteni a lábon és a comb négyfejű izmait, valamint a combhajlító izmot segíti, így tehermentesíti a térdet. Az akkumulátora egyhuzamban 3 órán át tartó használatot tesz lehetővé és a lefelé tartó út közben automatikusan töltődik, de cserélni is lehet, mivel az eszközhöz alapból két akkumulátor jár a megrendelőknek. A MO/GO jelenlegi változatát még tesztelik és a dizájnon feltehetőleg változtatnak a végleges verzió kialakításáig, ezért azok, akik előrendelik a terméket, egy új modellt kapnak majd kézhez.
A kiszállítást a Skip tervei szerint 2025-ben kezdik meg, de a robotváz meglehetősen költséges lesz: 1,8 millió forintba kerül, az Egyesült Államok nyugati részén és Kanadában élők pedig napi közel 30 000 forintért bérelhetik ki egy-egy túra erejéig.
(Fotó: Skip)