Tolkiennek (ebben is) igaza volt: a hatalmas fáknak különleges a szerepe

2020 / 04 / 11 / Justin Viktor
Tolkiennek (ebben is) igaza volt: a hatalmas fáknak különleges a szerepe
Az új tanulmány fókuszában  a biológiai sokféleség fontossága áll, a bolygónk túlmelegedésének megakadályozására irányuló stratégia részeként. A tudósok bebizonyították J.R.R. Tolkiennak a Gyűrűk Urában papírra vetett elképzelését, miszerint az óriás méretű, lassan szaporodó fák kiemelt szerepet játszanak a régi erdők növekedésében és egészségében.

Az Entek léteznek

Az 1930-as években az író Enteknek, Fapásztoroknak nevezte el a legmagasabb fákat. A Science folyóiratban közölt friss tanulmányból kiderül, hogy ezek a "hosszú életű úttörő" példányok sokkal nagyobb mértékben járulnak hozzá a szén megkötéséhez és a biomassza növekedéséhez, mint azt korábban hitték. 

A tanulmány rámutat az erdővédelem és a biodiverzitás fontosságára, mint a globális felmelegedés enyhítésére irányuló stratégia eszközére.

Következtetéseik szerint arra kellene ösztönözni a globális éghajlat-modellezőket is, hogy szakítsanak, az erdőben lévő összes fát lényegében azonos szerepben kezelő módszerrel.

Új megközelítés

"Ez az elemzés azt mutatja, hogy a régi módszer nem elég jó a trópusi erdőkhöz, és bemutatja az előrelépés módját is" - mondta Caroline Farrior, az austini Texas Egyetemének integratív biológiai professzor-asszisztense. "Megmutatjuk, hogy a változatosság a trópusi erdőkben található fafajták növekedésében, túlélési képességeiben és szaporodásában, fontosak az erdő szénmegkötő képességének előrejelzéséhez."

A hosszú életű úttörők - ahogy a szakemberek Tolkien Entjeit hívják - magukban foglalják a mahagóni fákat, a brazil diófákat és a Ceiba pentandra fajtákat , amelyek a lombkorona többi része felett is jól láthatóak, mert gyorsan növekednek (akár az alacsonyabb növények növekedési átlagának kétszeresével) akár több évszázadon keresztül. 

30 év kutatás

A kutatók szerint ez a jelenség, a növekedés és a szaporodás közötti kompromisszum eredménye: a fák úgy képesek több energiát fordítani a biomassza tárolására, hogy kevesebbet fordítanak az utódok létrehozására. A tanulmány több mint 30 év kutatási eredményeire és adataira épül, melyeket a Panama-csatorna közepén fekvő Barro Colorado szigetén, növekedő idősebb erdőkben és fiatalabb, másodlagos esőerdőkben gyűjtöttek.

A tudósok a vizsgálatban szereplő 282 különféle fafajtát öt kategóriába csoportosították a növekedés, a szaporodás és a hosszú élettartam alapján. Ez felfedte a különböző evolúciós stratégiákat követő, erdőként mégis együttműködő  csoportokat:

  • a gyorsan növekvő és és elpusztuló „gyors” fajokat,
  • a lassan növekvő és magas kort elérő „lassú” fajokat,
  • a hosszú ideig élő és hosszú időn keresztül, lassan szaporodó „terméketlen óriásokat”,
  • a „termékeny törpéket”
  • valamint az alacsony cserjéket és alacsony fákat, amelyek lassan növekednek, fiatalon pusztulnak el, de nagy számú utódot hoznak létre.

E csoportok különféle kombinációinak szimulációjával a tudósok képesek voltak felépíteni egy modellt, amely reprodukálta a közeli fiatal erdők helyreállási dinamikáját - vagyis a modellt a természet történései validálták, visszaigazolták.

Amazonas végveszélyben

A tudás, hogy a fák milyen gyorsan növekednek, mennyi ideig élnek és hány utódot hoznak létre, segíthet a trópusi erdők helyreállításában, amelyeket jelenleg aggasztó mértékben pusztítanak (gondoljunk csak a Brazíliai helyzetre, ahol erdőt és embert válogatás nélkül irtanak a tudományellenes nézeteivel rendre címlapra kerülő Bolsonaro elnöknek köszönhetően). A kutatás során az az idejétmúlt koncepció is megdőlt, hogy az ilyen óriási fák eltűnnek, amikor az erdő “éretté” válik.

“Az eredményeink azt mutatják, hogy a hosszú életű úttörők nem átmeneti jellegűek, hanem nagyon fontos jellemzői a régi erdőknek. Ezek a biomassza körülbelül 40 százalékát képviselik, és nincs jele annak, hogy ez idővel csökkenne”- mondta a cikk vezető szerzője, Nadja Rüger, a Német Integrált Biodiverzitási Kutatási Központ és a lipcsei egyetem kutatója. A különböző erdők mindazonáltal eltérő mintákat mutathatnak, ezen a területen tehát további kutatások szükségesek.

(Forrás: TheGuardian Képek: Unsplash)


 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.