A műanyag bár hasznosnak tűnik, környezeti szempontból nem kevés probléma akad vele, a világ országai azonban most többek szerint készen állnak arra, hogy ezt orvosolják – olvasható a BBC cikkében, a lap gyorsan összegyűjtötte azokat a főbb gondokat is, melyek a műanyag felhasználásával járnak:
Most tehát közel 200 ország vetne ennek véget egy olyan megállapodással, amelyet fajsúlyában ahhoz a Montreáli jegyzőkönyhöz hasonlítanak, amely korlátozta az ózonrétegét károsító anyagok használatát. Mint azt korábban mi is megírtuk, a 1989-es jegyzőkönyv nélkül mára jó eséllyel a nyakunkon lenne egy elkerülhetetlen világvége:
Kérdés persze, hogy mire ez a nagy optimizmus, ami nem csak a döntéshozókat jellemzi a kérdésben, de az olyan környezetvédelmi szervezeteket is, mint a WWF. Ez utóbbi volt ugyanis, amely jelentőségében a mostani megállapodást a Montreáli jegyzőkönyvhöz hasonlította. Egy dolog a résztvevő országok száma – bár a közel 200 nemzet részvétele már önmagában jelzi a probléma súlyosságát. A most induló nemzetközi tárgyalássorozat célja azonban egy olyan jogilag kötelező jellegű megállapodás kidolgozása, amely a műanyag teljes útját leszabályozza a gyártástól kezdve a használaton át egészen a hulladékkezelésig. Az erről szóló döntés egyébként az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlésén született meg Nairobiban, és az egyezség kidolgozására 2024-ig kaptak időt.
Az egyezség végső formájának nem csak azt kell majd tartalmazni, hogy mely összetevők lesznek jogilag kötelezők, de azt is, hogy a finanszírozási részt miként lehet megoldani. Ez utóbbi kapcsán ugyanis többen igazságtalannak tartják, hogy a glóbusz északi része által okozott műanyagszennyezés eltakarításának a költsége a glóbusz déli nemzeteire nehezedjen. Miként az egyik szakértő fogalmazott, a pénzügyi részről tehát még folynak a tárgyalások, de azt mindenképp biztosítani kell, hogy a déli országok hozzáférjenek azokhoz az erőforrásokhoz, melyekkel a jelenlegi „műanyag-szennyezési krízis” felszámolható.
(Kép: Pixabay/A_Different_Perspective)