Ahogy arról a The New York Times beszámolt, a washingtoni bíróság hétfőn hozott ítéletet korunk egyik legfontosabb technológiai perében, amelynek során azt igyekeztek megállapítani, hogy a Google visszaélt-e a piaci helyzetével a keresőmotorok területén. A több mint négy éve húzódó eljárásban az ügyben eljáró szövetségi bíró, Amit P. Mehta végül bűnösnek találta a Google-t a trösztellenes törvények megsértése miatt, amelyet egy 277 oldalas ítéletben indokolt meg.
A bíróság többek között azzal indokolta a döntését, hogy a Google több cégnek is hatalmas összeget fizet, hogy a szolgáltatásaikban az ő keresőjük legyen az alapméretezett, 2021-ben például összesen 26,3 milliárd dollárt, vagyis csaknem 10 ezer milliárd forintot költöttek hogy az Apple Safari böngészője vagy a Samsung telefonjai alaméretezetten az ő keresőjüket használják.
Szakértők szerint a hétfői döntés a legfontosabb trösztellenes ítélet a Microsoft 2001-es pere óta, amelynek keretében a bíróság kimondta, hogy a vállalat a piaci helyzetét kihasználva hozta előnyös helyzetbe az Internet Explorert más böngészőkkel szemben. Bár a Microsoftot akkor a feldarabolás veszélye is fenyegette, ezt végül egy peren kívüli egyezséggel sikerült elkerülnie Bill Gates vállalatának.
A feldarabolás lehetősége a Google esetében is felmerült, bár ahogy a The New York Times írja, egyelőre nem lehet tudni, hogy mi lesz az ítélet következménye. Szélsőséges esetben a bíróság, akár fel is darabolhatja a Google anyavállalatát, az Alphabetet, de az is megtörténhet, hogy egyszerűen kötelezik őket az üzletpolitikájuk megváltoztatására. A Google azonnal bejelentette, hogy megfellebezik az ítéletet; Kent Walker, a cég nemzetközi ügyekért felelős elnöke pedig úgy nyilatkozott, hogy a bíróság döntése alátámasztja, hogy a Google biztosítja a legjobb keresőt, ám mégis ellehetetlenítené, hogy azt könnyen hozzáférhetővé tegyék a felhasználók számára.
(Borítókép: Getty Images)