Donald Trump ennél is tovább ment, és a világ nyolcadik csodájának nevezte a projektet. Bejelentésükhöz ugyanakkor több szakértő is szkeptikusan állt, mint kiderült, nem alaptalanul. A Foxconn ugyanis visszavett kezdeti lendületéből, és noha az eredeti beruházásra tízmilliárd dollárt szánt volna a cég, annak végül a tizede sem valósul meg a helyi vezetéssel kötött megállapodás értelmében - írja a Reuters.
Ahogy fentebb írtuk, a volt elnök a hazai pályán történő gyártás felfuttatását célzó politika elsöprő győzelmének tekintette előzetes megállapodásukat, az akkori tervek alapján a Foxconn ugyanis a már a tízmilliárd dolláros beruházás részeként egy 1,8 millió négyzetméter alapterületű komplexum felépítését vállalta, mintegy tizenháromezer új munkahelyet teremtve ezzel. Amennyiben tervük sikerrel jár,
ez lett volna az egy külföldi cég által felépített valaha volt legnagyobb gyártókomplexum az USA területén.
Természetesen különféle vissza nem térítendő és visszatérítendő adókedvezményekkel, valamint egyéb juttatásokkal. Szakértők azonban szinte rögtön a bejelentés után úgy reagáltak, hogy Wisconsin alkalmatlan helyszín egy LCD-gyárkomplexum felépítésére, mivel nincs olyan beszállító a közelben, mely egy ekkora üzemet elláthatna alkatrészekkel és alapanyagokkal. A munkahelyteremtés pedig bár önmagában jó ötletnek tűnt, a helyiek mégsem üdvözölték a beruházás ötletet, mivel a kormányzat aránytalanul nagy kedvezménycsomagot és egyéb előjogokat kívánt biztosítani a Foxconnak.
Wisconsin kormányzója végül a hét elején bejelentette a beruházás módosításait: eszerint a hatszázhetvenkétmillió dolláros beruházással épülő gyárban az eredetileg tervezett tizenháromezer munkavállaló helyett ezernégyszázötvennégyen dolgozhatnak majd. A Foxconn cserébe semmilyen egyedi elbánásban nem részesült, ami a helyi kormányzó szerint mintegy 2,7 milliárd dollárt spórolhat meg az adófizetőknek, illetve biztosítja az eddigi több százmilliárd dollár értékű helyi beruházások védelmét.
(Fotó: Pixabay)