A Conservapediát Andrew Schlafly magántanár és ügyvéd, a konzervatív aktivista Phyllis Schlafly fia alapította, több diákja segítségével. Az ötlet akkor született, amikor az egyik diákja a Wikipedia „BCE” (időszámításunk előtt) és „CE” (időszámításunk szerint) dátumjelölőivel adta be a dolgozatát, a "Krisztus előtt" vagy "Krisztus után" rövidítések helyett, és Schlafly rájött, hogy őt idézve:
“A Wikipedia a semlegesség kinyilvánítása ellenére elfogult a kereszténység és a konzervativizmus eredményeivel szemben.”
A felsimerés a Conservapedia létrehozásához és elindításához vezetett. 2008 májusában Schlafly és néhány magántanulója szerepeltek a CBC csatorna The Hour című hírműsorában, 2013-ban pedig a Conservapedia már a 65. legnépszerűbb konzervatív weboldallá vált, az akkoriban használatos Alexa mérései alapján.
Noha a Conservapedia eredetileg többnyire történelemcikkeket tartalmazott, az évek során tetemes mennyiségű információval bővült a történelemről, a matematikáról , a tudományról , a politikáról , a vallásról és más témákról. Ezenkívül vitákat , esszéket és oktatási anyagokat is tartalmaz, mára tízmillió oldalmegtekintéssel rendelkezik.
A 2016-os amerikai elnökválasztási év során a Conservapedia jelentős növekedést tapasztalt az internetes forgalom terén. Donald Trump megválasztása után továbbra is nő a látogatottságuk.
A Conservapedia amerikai konzervatív és fundamentalista keresztény szempontból íródik, kifejezetten ideológiai alapon. A weboldal wiki-alapú rendszert használ a tartalom előállításához, ideológia-vezéreltségének példái között szerepel az állásfoglalás Barack Obama egykori elnök elleni vádakban, általánosságban Obama erős kritikája - ideértve az összeesküvés-elméletek bizonyított valóságként történő tálalását, valamint az ateizmus, a homoszexualitás, a Demokrata Párt és az evolúció kritikáját.
A Conservapedia úgy mutatja be a relativitáselméletet, mint ami az erkölcsi relativizmus propagandája. Azt állítja, hogy az abortusz növeli a mellrák kialakulásának kockázatát, szócikkekben dicsér számos republikánus politikust, támogatja azokat a hírességeket és művészeti alkotásokat, amelyek véleménye szerint a keresztény családi értékeknek képviselik a megfelelő és követendő normákat, és elfogadja az olyan fundamentalista keresztény doktrínákat, mint például a Fiatal Föld kreacionizmus.
A Conservapedia "Konzervatív Bibliaprojektet" is futtat, ami a Biblie újbóli lefordítása angol nyelvre, mely a Conservapedia írói szerint "mentes lesz a liberális hazugságoktól.”
A weboldal számos negatív reakciót kapott a mainstream médiától , valamint a prominens politikai szereplőktől, liberális és konzervatív kritikusok egyaránt elítélték torzítások és pontatlanságok miatt.
(Forrás: Conservapedia, Wikipedia Képek: Conservapedia, Wikipedia)