Tudományos áttörés nanoméretű gyémánttűkkel, és a szén egy új formájával

2020 / 03 / 07 / Justin Viktor
Tudományos áttörés nanoméretű gyémánttűkkel, és a szén egy új formájával
A gyémántok az ember által ismert legkeményebb ásványi anyagok. Nanoméretekben azonban a gyémánt meghajlik és deformálódhat is, ausztrál tudósok nemrég egy speciális, érintkezés nélküli módszert fejlesztettek ki erre.

A tudósok, munkájuk során felfedezték a plasztikus deformáció új formáját és a szén egy új formáját is. A gyémánt a nanofotonika, a mikroelektronikai mechanikai rendszerek és a sugárvédelem új alkalmazásainak egyik legfontosabb anyaga.

"Ez sokféle alkalmazást jelenthet az orvosi képalkotásban, hőmérséklet-érzékelésben, kvantuminformáció feldolgozásban és kommunikációban.”

- mondta el a tanulmány vezető szerzője, Blake Regan a Sydney-i Műszaki Egyetemen (UTS) doktori hallgatója.

Annak érdekében, hogy a gyémánt teljes mértékben felhasználható legyen ezeken a területeken, a tudósoknak meg kell érteniük viselkedését nanoméretekben. A szén alapú nanoanyagok, mint például a gyémánt, különböző mechanikai tulajdonságokkal rendelkeznek természetes állapotukban, és másokkal mikro- vagy nanoméretekben. Ezért meg kell vizsgálni, hogy a gyémánt hogyan hajlik, deformálódik, hogyan változtatja állapotát és repedéseit ezen apró méreteknél - hívták fel rá a figyelmet a kutatók. "Eddig nem volt ilyen információnk az egykristályos gyémántról" - tette hozzá Regan.

A tanulmányban, melyet az Advanced Materials kiadványban tettek közzé, beszámolnak róla, hogyan lehet pásztázó elektronmikroszkóppal (SEM) manipulálni a gyémánt nanotűket és nano-oszlopokat, amelyek kissé hasonlítanak a fogkefe sörtéihez. A SEM elektronnyalábja elektromosan feltölti a 20 nanométer széles nano-pillért és annak környezetét, amely coulomb erőt (elektromos erőteret) hoz létre, amely azután deformálja a nanoméretű oszlopokat.

Ebben a kísérletben a "hasonló taszítja a hasonlót” hatás keletkezik, és nem az “ellentétek vonzzák egymást” hatás érvényesül. A gyémánt nano-oszlopok pozitív töltésű csúcsai elhajlították egymást, előállítva a deformitást. 

A Curtin Egyetem és a Sydney-i Egyetem tudósaiból álló csoport a gyémánt nanotűk kétféle deformációját figyelte meg. Először arra használták a technikát, hogy visszafordíthatóan hajlítsák meg a nano-oszlopokat 90 fokban, anélkül, hogy eltörnék őket, az úgynevezett rugalmas deformáció során. További vizsgálatok következtek, amikor a nanotűk meghatározott méretűek voltak és a gyémántkristályok meghatározott irányokban álltak, a kutatók olyan állandósuló gyémánt-torzulást hoztak létre, amelyet eddig még sosem láttak.

 

A rugalmas deformáció esetén (felül) a hajlított tárgy visszatér a normális állapotába. A plasztikus deformáció során (alul) a hajlított tárgy eltorzult marad és nem hajlik vissza. A plasztikus deformáció új fajtája, a szén egy új formája, a O8-szén megjelenésével magyarázható.

„A szén sok más hipotetikus fázistól eltérően, a O8-szén spontán módon jelenik meg feszültség alatt, a gyémántszerű kötések fokozatosan cipzárszerűen nyílnak szét, a gyémánt nagy régióit alakítva 08-szénné”

- mondta Igor Aharonovich professzor, a nanofotonika csoport vezetője az UTS-nél. 

Egy előző, 2018-ban elvégzett tanulmányban is sikerült már meghajlítani a gyémántot anélkül, hogy eltört volna, de akkor ezt úgy érték el, hogy egy tárgyat is elhelyeztek a kísérlet tárgyának "útjában", hogy kiváltsa a hajlítást. 

A mostani „példátlan mechanikus viselkedés” felfedezése sok területen segítheti a gyémánt nanotechnológiában való felhasználását.

"Megállapításaink támogatni fogják az új eszközök tervezését és a mérnöki munkát olyan alkalmazásokban, mint a szuperkondenzátorok vagy optikai szűrők vagy akár a levegőszűrés" - mondta Aharonovich.

(Forrás: IFLScience Képek: Pixabay, UTS)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.