Új antibiotikum egy apró féregből, amely elpusztíthatja a szuperbaktériumokat

2020 / 01 / 15 / Justin Viktor
Új antibiotikum egy apró féregből, amely elpusztíthatja a szuperbaktériumokat
Világszerte komoly probléma, hogy az antibiotikumok egyre kevésbé képesek leküzdeni a fertőző baktériumokat. A legnehezebben elpusztítható osztály a gram-negatív baktériumok közül kerül ki, ezek növekvő mértékben válnak rezisztenssé a gyógyszereinkkel szemben.  Az új fegyver ellenük egy apró parazita féreg gyomrából került elő, a kutatók egereken végzett teszteken ígéretes eredményeket értek el.

Rezisztens baktériumok

A baktériumok elleni háború elején, az antibiotikumok új fegyverével nálunk volt az előny, sok fertőzést sikerült gyorsan kiirtani. Azonban az idő múlásával és a gyógyszerek túlzott mértékű felhasználásával a baktériumok elkezdték megtanulni a fegyver működését, és immúnissá váltak rá. Elkezdtük elveszíteni a csatákat a háborúban. Ma a baktériumok minden eddiginél gyorsabban fejlődnek, és rezisztenssé válnak a legjobb gyógyszereinkkel szemben. Nem sokkal azután, hogy az új hatóanyagok megjelennek, megtalálják a módját, hogy ellenállóvá váljanak ellene.

Úgy tűnik, mintha kezdenénk elveszíteni a kezdeti előnyünket. Nagyon sok pénzbe kerül, és sok időbe telik az új gyógyszerek kifejlesztése, a baktériumok ellenállóképessége pedig gyorsabban fejlődik, mint ahogy az új antibiotikumaink érkeznek. Az evolúciós porondon megjelentek a minden ismert gyógyszerre rezisztens szuperbaktériumok. Egy közelmúltbeli jelentés azt írja, hogy 2050-re a szuperbaktériumok évente akár 10 millió embert is megölhetnek, végül visszaszorítva bennünket a gyógyászat „sötét korszakába.”

Kim Lewis, az új tanulmány vezető kutatója és a Northeastern’s Antimicrobial Discovery Center (ADC) igazgatója elmondta:

Elfogynak az antibiotikumok. Olyan új vegyületeket kell keresnünk, amelyekre a baktériumoknak nincs korábban létrejött immunitása a klinikumban vagy a lakosságban.

Új megoldások a régi problémákra

Ezért kezdett az ADC csapata olyan új helyeken kutatni új anyagok után antibiotikumok előállításához, ahol még soha nem tették eddig. Tudván, hogy az ember nem az egyetlen organizmus, amely a baktériumok elpusztítására törekszik, a kutatók más olyan szervezeteket kerestek, amelyek ugyanezt tehetik - és meg is találták őket, konkrétan másik baktériumok formájában. A baktériumoknak muszáj hatásos fegyverekkel rendelkezniük más baktériumok elpusztításához, hiszen versenyeznek velük a táplálékért.

A csapat rájött, hogy ha sikerül kideríteniük, hogy más baktériumok hogyan küzdenek ebben a versenyben, felhasználhatják azok mikroszkopikus fegyvereit, és akár emberi felhasználásra is adaptálhatják azokat. Bónuszként gyorsabban kifejleszthetik a gyógyszereket is, mert nem nulláról indulva, a semmiből kell elkészíteniük őket. Ebből a ragyogó ötletből született most egy új antibiotikum - a darobactin, melyet a fonálférgek gyomrának mikrobiomjában találtak.

Kutyaharapást szőrivel

A fonálférgek olyan paraziták, amelyek a hernyók és néha más rovarok emésztőrendszerében élnek. A hernyót belülről pusztítják el, egy photorhabdus nevű baktérium elszaporításával. Amikor a rovar meghal, a fonálféreg és baktériumai elfogyasztják a gazdaszervezetet. Eközben a photorhabdus antibiotikus vegyületet állít elő annak megakadályozására, hogy más opportunista mikrobák ellopják az ebédet. Ez a vegyület képezte a darobactin alapját.

Gram-negatív baktériumok

A Gram-festés egy sejtfestési eljárás; gyakorlati módszer a baktériumok csoportosítására, Hans Christian Gram (1853-1938) dán kutató munkájának eredménye, aki 1884-ben felfedezte, hogy a baktériumokat két csoportra lehet osztani aszerint, hogy egy bizonyos festési eljárással lilára festhetők-e vagy sem:

Gram-pozitív baktériumok azok, amelyek kékre/lilára színeződnek,

Gram-negatív baktériumok azok, amelyek rózsaszín, piros színt kapnak.

Az elszíneződés a sejtfal szerkezetétől függ. A különbséget azok a lipoid vegyületek jelentik, melyeket csak a Gram-negatív sejtfal tartalmaz. A két csoport ezen kívül sok más tulajdonságban is különbözhet egymástól.

A gram-negatív baktériumokat a legnehezebb megölni, mert sejtfalukban egy második membránjuk is van, az újonnan felfedezett vegyület azonban képes erre. Kísérletek során a kutatók azt találták, hogy a darobactin kötődik a BamA nevű fehérjéhez. Amikor ez megtörténik, ez tönkreteszi azt a mechanizmust, amelyet a gram-negatív baktériumok a sejtfal felépítéséhez használnak, így elpusztulnak.

A gyógyszert laboratóriumban egereken tesztelték, ahol hatékonyan kiirtotta a gram-negatív tenyészeteket. A legizgalmasabb felfedezés az volt, hogy azok a baktériumok, melyek ellenállóvá váltak a darobactinnal szemben, elvesztették azt a képességüket, hogy megfertőzzék az egereket. Úgy tűnik, hogy a BamA protein túlságosan nélkülözhetetlen a baktériumok számára. A csapat reméli, hogy ennek köszönhetően a gyógyszer hosszú ideig elkerüli a rá rezisztens törzsek megjelenését.

A vizsgálat következő szakasza annak kiderítése, hogy az eredmények megismételhetőek-e embereknél. A kutatást a Nature folyóiratban tették közzé.

(Forrás: IntelligentLiving, Wikipédia Képek: NWUni)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.