Új Holdat kap a Föld

2024 / 09 / 18 / Bobák Zsófia
Új Holdat kap a Föld
A kísérő az Arjuna aszteroidaövből érkezik.

A Föld történetében nem túl gyakori, de viszonylag rendszeresen előforduló esemény, hogy a megszokott égi társ, a Hold mellé még egy kísérőt kap a bolygó, de hamarosan éppen ez fog történni spanyol csillagászok számításai szerint. A Universidad Complutense de Madrid munkatársai, Carlos de la Fuente Marcos és Raúl de la Fuente Marcos az augusztusban felfedezett 2024 PT5 aszteroida pályájának és méretének megfigyelése eredményeképpen jutottak erre a következtetésre, erről szóló tanulmányukat a Research Notes of the AAS folyóiratban tették közzé.

A csillagászok leírása szerint a Föld időnként, átmeneti időre, a gravitációs erejének köszönhetően "elkapja" a közelben járó kisebb aszteroidákat, amelyek néha akár egy-két évig is, más alkalmakkor pedig csak egy-két napra, hétre vagy hónapra csatlakoznak a bolygóhoz, majd a hatás alól szabadulva folytatják útjukat. Az az eset, hogy a Földnek több éven át két holdja van, viszonylag ritka, de a rövid időre mini-Holddá váló kisbolygók felbukkanása nagyobb eséllyel fordul elő. Ahhoz, hogy egy aszteroidából ideiglenes hold legyen, több feltételnek is meg kell felelnie: egyrészt elég közel kell elhaladnia a Földhöz, körülbelül 4-5 millió kilométerre, másrészt a sebessége nem lehet túl nagy, a 3000-4000 km/h-ás tempóval haladó aszteroidákat könnyebben ragadja magához a bolygó, mint a gyors égitesteket.

A 2024 PT5 aszteroida a számítások szerint az Arjuna aszteroidaövből származik és az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) rendszer segítségével fedezték fel dél-afrikai megfigyelőeszközökkel. A kisbolygó viszonylag apró, 10 méter átmérőjű, ami azt jelenti, hogy a "valódi" Holddal ellentétben nem lehet majd szabad szemmel látni az égen, csak speciális berendezésekkel válik megfigyelhetővé.

Életének mini-Hold fázisa 2024. szeptember 29-én kezdődik és 56,6 napig tart, majd visszatér heliocentrikus pályájára.

A Föld körül ennyi idő alatt egy lópatkó alakú félkört, illetve kicsit több mint félkört tesz meg, miközben a geocentrikus energiája negatívvá válik. Távozását a Nap által előidézett gravitációs zavaró hatások okozzák majd, amelyek kimozdítják a Föld körüli pályájáról. A 2024 PT5 ezután visszatér az Arjuna aszteroidaövbe, így november 25-étől kezdve már újra csak egy Hold kíséri a bolygót, egészen addig, amíg a következő mini-Hold a közelbe nem téved.

(Fotó: Denny Müller/Unsplash)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Megtalálhatja a Hera az emberek által létrehozott űrbeli krátert vagy nem is létezik?
Megtalálhatja a Hera az emberek által létrehozott űrbeli krátert vagy nem is létezik?
Van kráter a Dimorphos aszteroidán vagy teljesen átalakult a formája, mikor a NASA egy szondát ütköztetett vele? Két év múlva megkaphatjuk a választ a tegnap útnak indult Hera missziónak köszönhetően.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.