A lánggátló kifejezés vegyi anyagok különféle csoportját jelenti, amelyeket az iparban gyártott anyagokhoz adnak hozzá, például műanyagokhoz és textilekhez, valamint a felületkezelő anyagokhoz és a bevonatokhoz is. A halogénezett égésgátlók, például a polibrómozott difenil-éterek jelenléte a legnagyobb kockázatot a gyermekek számára jelentheti: arról már kutatás is folyt, hogy ezeknek a vegyi anyagoknak való kitettség alacsonyabb IQ-t és viselkedési problémákat is okozhat náluk.
Egy új tanulmány most megállapította, hogy a műanyag TV-házakhoz hozzáadott halogénezett égésgátlók a tévékből a beltéri levegőbe és a porba, a kezekre, majd a mobiltelefonokba és más kézi elektronikus eszközökbe vándorolhatnak. Miután a mobiltelefon felszínére kerültek, ez a felület folyamatos forrásává válik a vegyi anyagokkal történő szennyeződésünknek, minden alkalommal, amikor megérintjük a mobiltelefonunkat.
A tudósok maguk is meglepődtek rajta, hogy szinte az összes halogénezett égésgátlóból, az összes szerves foszfát alapú égésgátló anyagból és ftalát lágyítószerből magasabb szintet találtak a mobiltelefonok és más kézi elektronikai eszközök, például tabletek felületén, összehasonlítva a nem kézbevétellel használt eszközökkel, például asztali számítógépekkel.
Úgy gondolják, hogy ezek a régebbi vegyszerek az emberi kéz által történő átadás útján kerülhettek az új telefonokra.
A nemrégiben gyártott TV-k nagy mennyiségű biológiailag ártalmas égésgátlót tartalmaznak. Ezeknek azért vagyunk kitéve, mert az égésgátlók nem kötődnek a tévék burkolatához, hanem idővel elszakadnak róla, és beszennyezik a beltéri környezetünket.
Lisa Melymuk, a Masaryk Egyetem környezetkémiai asszisztens-professzora elmondta:
„Ha égésgátlót használnak a tévékben, akkor azt az egész házban megtalálhatjuk, beleértve az ott lakók kezeit is. Ezért is erősen ajánlott a gyakori kézmosás, mivel ez csökkentheti a káros égésgátlók hatását.”
Arlene Blum, a Zöld Tudománypolitikai Intézet ügyvezető igazgatója hozzátette: „Annak érdekében, hogy csökkentsék a lánggátlók által okozott egészségügyi károkat, az elektronikai iparnak meg kellene szüntetnie felesleges használatukat. A tűzbiztonság innovatív termék-tervezéssel és anyagokkal érhető el, ahelyett, hogy mérgező vegyi anyagokat használnának, amelyek otthonunkban - és bennünk - az elkövetkező években is ott maradhatnak.”
(Forrás: ACSP Képek: WPF)