Az egész napos ülésnél rosszabbat nem is tehetnénk a testünkkel - a videóból kiderül, miért 2020 / 03 / 24 / Bobák Zsófia

Reggel felkelünk az ágyból és pár perc múlva már le is ülünk meginni a kávénkat. Ülünk a buszon, ülünk az irodában, ülünk az étteremben, ülünk a laptop előtt és ülünk filmnézés közben. “Az ülés veszélyesebb, mint a dohányzás, több emberrel végez, mint a HIV és kockázatosabb, mint az ejtőernyőzés. A halálba üljük magunkat” - figyelmeztetett Dr. James Levine, a Mayo Klinika orvosa. Az egész napos görnyedt testtartás megterheli a gerincet, az összenyomott tüdőbe nem tud szabadon áramolni a levegő, a túl sok pihenés még a lipoprotein lipáz nevű enzimek működését is leállítja, melyek a zsírok égetéséért felelősek. Tanulmányok szerint azok, akik napi tizenegy órát ülnek, 27%-kal nagyobb eséllyel lesznek szívbetegek, mint aktívabb társaik. Ellenben, ha felpattanunk a székből, az inaktivitás redukálása meghosszabbítja a telomerek, a kromoszómák végét lezáró kupakok élettartamát, melyek a károsodástól és öregedéstől védik a sejtjeinket. A probléma a fejlett országok népét sújtja leginkább, de nem csak őket: az Egyesült Nemzetek statisztikája szerint a “leglustább”, fizikailag leginaktívabb országok: Kuvait, Irak és Szaúd-Arábia, míg a legaktívabbak: Uganda, Mozambik és Lesotho lakói. Murat Dalkilinç fizikoterapeuta videójában részletesen bemutatja, miért is árt nekünk a túl sok ülés. (Fotó: Getty)
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Miután a nehézvizet felfedezték, szinte rögtön meg is kóstolták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.