Az alkohol és az űrutazás kapcsolata jóval korábban, 1986-ban kezdődött, amikor is a felbocsátott szovjet Mir űrállomás asztronautái előszeretettel pakoltak konyakot útravaló gyanánt, mert úgy vélték, pozitív hatással bír az egészségükre.
Arra azonban mostanáig nem volt példa, hogy az űrbéli-ellátmány mellé tizenkét palack bort is elindítottak az űrállomásra – írja a Futurism. Félreértés ne essék, a nedűt nem az űrhajósoknak, hanem érlelésre szánták.
A francia-luxemburgi startup, a Space Cargo Unlimited a projektet találóan Vitis Vinum in Spatium Experimentia, azaz Borszőlő az űrkísérletben névre keresztelte.
Meglehet jóízű tréfának tűnik, de a vállalat célja valójában az, hogy változatos kísérletek során felmérjék, miként hat a mikrogravitáció és az űrbéli sugárzás a bor érésére. Ezért a tizenkét palack bort egy évig lezártan tartják a Nemzetközi Űrállomáson, majd egy-egy mintát elemzésre visszaküldenek a Földre. A kutatást a francia Bordeaux-i Egyetem és bajor egyetem közösen végzi a Space Cargo Unlimited aktív közreműködésével.
Michael Lebert, az Erlangen-Nürnberg Egyetem igazgatója szerint mivel a borkészítésben az élesztő, a baktériumok, valamint az érlelés során zajló kémiai folyamatok egyaránt fontos szerepet játszanak, megéri kozmikus utazásra küldeni a borokat, hogy aztán később összehasonlíthassák a Földi változatokkal. A Space Cargo Unlimited célja, hogy a jövőben űrben érlelt termékeket, így többek közt bort értékesítsenek.
(Fotó: Pixabay)