Úton a fúziós energia felé: rekordot állított fel a japán tokamak

2024 / 10 / 06 / Felkai Ádám
Úton a fúziós energia felé: rekordot állított fel a japán tokamak
Méghozzá nem csak elvileg, ez egy olyan rekord, amit hivatalosan is elismert a Guinness Világrekordok. A most elért eredmény az ITER és a DEMO reaktorok számára is fontos lesz a jövőben.

A JT-60SA egy szupravezető tokamak, amelyet Japán és Európa közösen fejlesztett ki a japán Ibaraki prefektúrában található Naka városában, és új világrekordot állított fel a tokamakokban előállított plazma legnagyobb térfogatát illetően. A Guinness Világrekordok hivatalosan is elismerte ezt az eredményt, egész pontosan tehát azt, hogy a plazmatérfogat elérte a 160 köbmétert. A tanúsítási ünnepséget október 19-én tartják a Naka Fúziós Tudományos és Technológiai Intézetben – írja a sajtóközlemény.

A JT-60SA projekt a japán Nemzeti Kvantumtudományi és Technológiai Intézet (QST) és az európai Fusion for Energy közötti együttműködésnek a része – a projekt célja a fúziós energia kutatásának előmozdítása. Ez a tokamak egyébként a legnagyobb ilyen típusú eszköz, amely az ITER projekt technológiai támogatására készült. A plazma 2023 októberében történt sikeres létrehozása után a projekt következő lépése a plazmavezérlés optimalizálása volt szupravezető tekercsek segítségével. A JT-60SA-ban szupravezető tekercseket alkalmaznak, amelyeket -269 Celsius-fokra hűtenek, hogy a plazmát 100 millió Celsius-fokos hőmérsékleten tartsák.

A 160 köbméteres plazmatérfogat meghaladja a korábbi, 100 köbméteres rekordot, ami nagyon ígéretes a most következő plazmafűtési kísérletek szempontjából. De mindez összességében a fúziós energia fejlesztése szempontjából is rendkívül fontos, mivel javítja azokat a plazmaszabályozási technikákat, amely a későbbiekben hasznos lehet a nagyobb berendezések, például az ITER és a DEMO reaktorok számára.

Az ITER projekten nemzetközi együttműködés keretében dolgozik Japán, Európa, Oroszország, az Egyesült Államok, Kína, Korea és India – ennek célja a fúziós energia tudományos és technológiai lehetőségeinek bizonyítása. A projekt célkitűzése, hogy a külső fűtési rendszer által bevitt energia tízszeresét nyerjék fúziós energiából (Q≧10). Az ITER építése és az alkatrészek összeállítása jelenleg a franciaországi Saint-Paul-lès-Durance-ban zajlik, az ITER Szervezet vezetésével. A projektben részt vevő hét régió mindegyike gyárt különféle ITER komponenseket – az európai részből Magyarország is kiveszi a részét. Az ITER eredményeire alapozva fejlesztik a DEMO reaktort, amely a fúziós energia gazdaságos áramtermelésének demonstrálására szolgál. A DEMO reaktorok koncepcionális tervezése már világszerte folyamatban van.

A QST végső célja így tehát, hogy a JT-60SA-ból nyert tudást és tapasztalatot felhasználja az ITER projekthez, és így hozzájáruljon a fúziós energia mielőbbi kereskedelmi felhasználásához.

(Kép: a JT-60SA tokamak, forrás: FOE/IAEA)


A GTA és a mesterséges intelligencia találkozása megmutatja, milyen lehet a videojátékok jövője
A generatív MI olyan jó munkát végzett, hogy akár azt is gondolhatnánk, hogy valódi felvételt látunk.
A legélethűbb robot, ami
A legélethűbb robot, ami "életre kelti a kódokat", ultrarealisztikus barátot kapott
Barátot kapott az ultrarealisztikus robot, de a beszélgetésük nem alakult a legjobban.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.