A létrehozott üzemanyagcella prototípus annak a fejlesztéssorozatnak a legújabb eredménye, melynek során a tudósok megpróbálják a spenót nagy sűrűségben rendelkezésre álló energiatermelő molekuláit valahogyan ipari felhasználásra bírni -írta az Ars Technica.
A szénalapú katalizátorok általában gyengébben teljesítenek, mint a platina anyagúak. Az enyhén sózott és ledarált spenótlevelek, melyeket fagyasztva szárítottak és hőkezeléssel nanolemez rétegekbe préseltek, hatékonyabbnak bizonyultak, mint a platina üzemanyagcellák - derült ki a kutatásból.
"A kutatás eredményei alátámasztják, hogy fenntartható módon előállított, természetes katalizátorokkal is megoldható az oxigén-redukció. Az általunk tesztelt módszer rendkívül hatékony, szénalapú katalizátorokat képes előállítani a spenótból, ami gyakorlatilag megújuló biomassza. Valójában úgy gondoljuk, hogy mind aktivitása, mind pedig stabilitása terén felülmúlja a kereskedelmi forgalomban lévő platina katalizátorokat" - mondta el Shouzhong Zou vezető szerző, az American University vegyésze sajtóközleményében.
A technológia piacra kerüléséig még sok a tennivaló, egyelőre a koncepció tudományos bizonyítékainak megszerzésénél tartunk. De a megtett első lépés talán a legfontosabb, és most már feltűnt a horizonton az a jövő, melyben a spenótcellákat tisztább, fenntarthatóbb alternatívaként lehet használni bármiféle elektronikában, beleértve az elektromos autók akkumulátorait is.
(Kép: Unsplash)