Vajon képesek a robotok absztrakcióra? A robotika és művészet találkozásából kiderülhet

2020 / 11 / 01 / Justin Viktor
Vajon képesek a robotok absztrakcióra? A robotika és művészet találkozásából kiderülhet
A robotika és a művészetek találkozása érdekes keresztútnak ígérkezik, és már régen nem csak a science fiction birodalmába vezet. A kutatók és a művészek egyaránt nagy erőkkel keresik a hagyományos művészetek különböző formáinak határait.

Határok, robotok, emberek

Ezeket a határokat azután át is lépik, a robotok táncolnak, zenét írnak, festményeket festenek vagy maguk válnak művészeti kiállítások tárgyává. A robotrajok mozgatásában rejlő művészeti lehetőségekkel is eljátszottak már zenére végzett koreografált mozdulatok megvalósításával, például a Téli Olimpián

Az eddigi robotok által kivitelezett festések kapcsán elsősorban azon volt a hangsúly, hogy a robot bizonyos esztétikai előírásoknak megfelelően képessé válhat képeket előállítani, vagy akár közvetlen környezetéből származó jeleneteket reprodukálni, például portrékat festeni. 

Az absztrakt festmények világa jórészt még felfedezetlen terület, járatlan út, a robotokkal előállított festményeket tekintve. Tovább szűkíti a tapasztalatokat, ha nem egy robotban, hanem robotrajokban gondolkodunk (swarm), bár arra már volt példa, hogy a hangyák mozgását algoritmizálva festettek képeket rajban dolgozó robotok. A robotraj ebben az esetben teljesen önállóan dolgozott, kiküszöbölve az emberi művész interaktív közreműködését, miután az alkotói folyamat megkezdődött. 

Ko-produkció

María Santos, a Georgia Egyetem Műszaki Intézetének kutatója és munkatársai koprodukciós kísérletében kis robotrajok segítettek a művészeknek a képek elkészítésében. A kísérlet során az emberi közreműködő művész számítógéppel kiválasztotta a vászon egyes régióinak kívánt színét. Ezt követően 12 robot kezdett dolgozni a vásznon, melyek haladásuk során színes nyomokat hagytak maguk után.

"A multi-robotos rendszert a művész kreatív palettájának kiterjesztéseként képzeltük el. Mivel az ember csak a csapat kollektív, együttes viselkedését képes irányítani, a multi-robot csapatról úgy lehet gondolkodni, mint egy aktív ecsetről, mellyel az emberi művész festhet" - mondta Santos.

Érdekesség, hogy a robotok nem hordtak fel igazi festéket a felületre, ehelyett a kutatók olyan projektorok segítségével tesztelték együttműködésük képességét, amelyek színes festéknyomokat szimuláltak a vásznon mozgó robotok mögött. Mindegyik robot három elsődleges színt használhatott, bíborvöröst, ciánt és sárgát, melyek azonban keveredhettek, további árnyalatokat hozva létre.

Santos és csapata megállapította, hogy a robotok hatékonyan működtek együtt variálva az általuk hagyott nyomok színét, figyelembe véve a szomszédos robotok által hagyott színeket is.

"Az egyes időpillanatokban minden robotnak volt információja az emberi művész által kívánt színkoncentrációkról, és a legközelebbi szomszédok relatív helyzetéről és a rendelkezésükre álló festékekről is" - mondta Santos.

(Forrás: IFLS Kép: Unsplash)


 


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.