Sir Nick Carter, az Egyesült Királyság hadseregének tábornoka szerint 2030-ra az ország katonai hadseregének meghatározó része önműködő vagy távvezérlésű gépekből állhat - írta meg elsőként a The Guardian. Az ország Védelmi Minisztériuma ötéves költségvetési javaslatának zöme a robotika bevezetését taglalja, a kormánytisztviselők azonban az új koronavírus-járvány miatt elhalasztották a kiadások felülvizsgálatáról szóló tárgyalásokat. Nem titok, hogy Nagy-Britanniában a hadászat jelenleg is dolgozik drónokkal és más robotikus eszközökkel, de úgy fest, hogy idővel még inkább ez lesz a jellemző tendencia, mivel - legalábbis jelenleg - nincs annyi katonájuk, mint amennyit szeretnének.
Carter tábornok a Sky News-nak adott interjújában arról beszélt, hogy céljuk nyolcvankétezer-ötven kiképzett katona lenne, csapatuk ehhez képest hetvenháromezer-nyolcszázhetven főt számlál, így robotokkal szeretnék kipótolni a létszámot. Az még nem tisztázott, hogy pontosan milyen szerepet szánnak a gépeknek,
elvégre morálisan problémás lenne, ha robotok automatikusan embereket ölnének.
Így valószínűbb, hogy az angolok robotkatonái inkább a felderítésben, szállítmányozásban játszanak majd nagy szerepet, a csatázás pedig megmarad az embereknek, illetve az emberek irányította robotoknak. Persze ki tudja, elképzelhető, hogy néhány évtizeden belül robotok harcolnak majd robotok ellen. Carter szerint a modernizáció az ő olvasatában lényegében azt jelenti, hogy néhány, még az ipari forradalomban szerzett képességet végleg parkolópályára állítanak, és olyanokra cserélik, amelyeket modern, információs korunk kíván - írja a Gizmodo. Hozzátette: nem tudja, hogy a Minisztériumban hogy fogadják majd költségvetési javaslatukat, mindenesetre bízik a pozitív kimenetelű tárgyalásokban.
(A fotó csak illusztráció, forrása: Unspalsh/Brian_McGowan)