Köztudott, hogy a homo sapiens színlátása közel sem tartozik a legjobbak közé: az ember szemében mindössze három színérzékelő receptor található, amellyel a 380 és 750 nanométer közé eső elektromágneses sugárzást tudjuk érzékelni, miközben például a sáskarákok a maguk 12-16 receptorával az ultraibolya tartományt és a polarizált színeket is látják.
Egy közelmúltbeli áttörésnek köszönhetően most egy hajszállal közelebb kerültünk a sáskarákokhoz, ugyanis a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel az emberek számára eddig nem érzékelhető színek is láthatóvá válnak - írja a Live Science. A kutatók az "Oz" módszerrel stimulálták a kísérletben résztvevők retináját, így az öt alany egy olyan, "olo" névre keresztelt színt is képes volt érzékelni, amelyet eddig egyetlen ember sem láthatott. Ezt megmutatni értelemszerűen nem tudjuk, de ha valaki szeretné elképzelni a színt, akkor abban némi támpontot adhat a résztvevők leírása, amely szerint az olo egy "példátlan szaturációval rendelkező, kékeszöld szín".
A kutatók célja, hogy a retina minden egyes fotoreceptorát képesek legyenek tetszés szerint programozni, és bár ettől egyelőre még messze járnak, James Fong, a Berkeley Egyetem kutatója és a kísérlet vezetője szerint a teszt igazolta, hogy az ehhez szükséges alapelvek a gyakorlatban is működnek. A kutatók szerint az eljárás arra is alkalmas lehet, hogy a különböző szembetegségeket szimulálják, így jobban megérthetik a látásvesztés jellegét, hosszútávon pedig a módszer arra is alkalmas lehet, hogy a színvakságot gyógyítsák vele.
(Borítókép: Getty Images)