VAR helyett iPhone-nal döntenek a lesekről a világ legrangosabb bajnokságában

2024 / 08 / 16 / Pőcze Balázs
VAR helyett iPhone-nal döntenek a lesekről a világ legrangosabb bajnokságában
Ugyan sok rossz vagy nehéz döntéstől megkíméli a játékvezetőket, a játékosokat és a szurkolókat a videóbíró intézménye, ám leshelyzeteknél még mindig akadnak trükkös pillanatok. Ezeken hivatott segíteni a Dragon nevű rendszer, ami a közeljövőben debütál Angliában, a Premier League-ben.

A két évvel ezelőtti labdarúgó világbajnokságon és az idei Európa-bajnokságon egy tíz kamerából álló rendszer követte a játékosokat, huszonkilenc testrészt figyelve, kiegészítve az érintéseket másodpercenként ötszázszor érzékelő labdákkal, ám úgy tűnik, létezik még ennél fejlettebb megközelítés is.

A Wired újságírója, Ben Dowsett benézhetett a színfalak mögé a Premier League-nél, és azt ugyan nem árulta el az angol szövetség, hogy pontosan mikortól áll üzembe a rendszer, ahogyan azt sem, hogy hány százalékkal várnak jobb döntéseket a Dragontől, de azt igen, hogy hogyan működik a technológia.

Videók és számítógépes csontvázak helyett "digitális ikrek"

Több mint száznegyven éve figyelik a lesen lévő játékosokat a játékvezetők és a partjelzők, ám sokáig arra kellett hagyatkoznunk, hogy ők hárman meg tudják mondani, hogy a rúgás pillanatában a labdát váró támadó hátrébb helyezkedett-e el, mint az ellenfél utolsó védője. Ez közel sem egyszerű feladat. Az, hogy a videóbíró újra és újra meg tud nézni egy-egy ilyen helyzetet, némi számítógépes modellezéssel megtámogatva, úgy tűnik, még csak a kezdet volt: az NBA-jel már hosszabb ideje együttműködő Genius Sports azt ígéri, hogy ki tudja küszöbölni azokat a nehézségeket is, amikor többtucat kamera ide vagy oda, nem látszik pontosan, hogy mi történt a pályán.

Mivel Dragon nevű rendszerük legalább huszonnyolc, de akár száz iPhone kamerával figyeli a játékteret, eleve kisebb az esély arra, hogy ne lásson rá egy-egy kulcshelyzetre. A mobilok ráadásul a másodpercenként ötven-hatvan képet rögzítő kamerák helyett akár kétszázszor is exponálnak, ezzel csökkentve annak az esélyét, hogy két fotó között hagyja el a játékos lábát a labda. Ennyi adat segítségével nem csak húsz-harminc kulcspontot, amolyan csontvázat figyelnek játékosonként, hanem gyakorlatilag a teljes testkontúrt rögzítik, hét-tízezer pontot követve. Amikor pedig nem látnak rá teljesen valakire, a mesterséges intelligencia segít precízen megbecsülni, hogy milyen pózban lehetett az adott labdarúgó. Sőt, a program érti is, hogy mi történik a sportoló testével - így jön létre az úgynevezett "digitális iker", a hús-vér játékos számítógépes mása.

Mivel mind a huszonkét szereplő újraalkotható digitálisan, nem nehéz elképzelni, hogy néhány év múlva, ha nem tetszik a végeredmény, akár újra is játszathatjuk az egész meccset a nekünk tetsző végkimenetellel. Addig pedig ugyan a bíró dönt a leshelyzetekről, de a Genius félautomata rendszere magától jelzi, ha szerinte emelkednie kellene a partjelző kezében a zászlónak.

(Borítókép: Visionhaus/Getty Images)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.