Váratlanul rádiójel érkezett egy törpegalaxisból a Földre – többször is

2025 / 03 / 03 / Felkai Ádám
Váratlanul rádiójel érkezett egy törpegalaxisból a Földre – többször is
A gyors rádiókitörések (FRB-k) továbbra is fejtörést okoznak a csillagászoknak, és egy nemrégiben tett felfedezés csak még rejtélyesebbé tette őket. Egy kutatócsoport ugyanis az FRB 20190208A jelű kitörés forrását egy váratlan helyszínre vezette vissza: egy halvány törpegalaxisra, amely valószínűleg az Univerzum megfigyelhető részének felénél helyezkedik el.

Ez a felfedezés megkérdőjelezi az FRB-k eredetéről alkotott hagyományos elképzeléseket – írja a Science Alert.

„A gyors rádiókitörések legtöbbször hatalmas, csillagképző galaxisokból származnak, ami arra utal, hogy az FRB-k forrásai jellemzően a mag-összeomlásos szupernóvákból kialakuló magnetárok” – magyarázta Danté Hewitt, az Amszterdami Egyetem kutatója.

„Azonban az FRB 20190208A gazdagalaxisa rendkívül halvány, ami arra utal, hogy ez az egyik legkisebb tömegű galaxis, amelyet eddig FRB-forrásként azonosítottunk. Ez valóban meglepő!”

Az FRB-k rendkívül erőteljes rádióhullám-kitörések, amelyek mindössze néhány ezredmásodpercig tartanak, de olyan hatalmas energiát bocsátanak ki, mint amennyit a Nap százmilliói sugároznak el ugyanennyi idő alatt. A legtöbb FRB egyszeri eseményként jelenik meg a rádióteleszkópos megfigyelések során, teljesen megjósolhatatlanul, ami rendkívül megnehezíti a forrásuk pontos meghatározását. Léteznek azonban ismétlődő FRB-k is, amelyek bizonyos mintázatokat követhetnek, így könnyebben nyomon követhetők.

{{https://www.raketa.hu/harmincot-eve-erkeznek-folyamatosan-radiojelek-a-foldre-egy-titokzatos-objektumbol-es-jelenleg-nincs-rajuk-semmi-magyarazat}}

A gyors rádiókitörések eredete továbbra is rejtély. Bár bizonyítékok utalnak arra, hogy néhány esetben magnetárok kitörései lehetnek a források, a különböző FRB-k sokfélesége arra enged következtetni, hogy a kép ennél összetettebb. A források pontos beazonosítása ezért kulcsfontosságú ahhoz, hogy megértsük ezt a kozmikus jelenséget.

Az FRB 20190208A-t először 2019 februárjában észlelték, és azóta részletes vizsgálatok alá vetették. Hewitt és csapata 2021 februárja és 2023 augusztusa között összesen 65,6 órán keresztül figyelte meg a forrás helyét, és két további kitörést is azonosított. Ezek alapján sikerült pontosan meghatározni a jel forrását, és optikai teleszkópokat is bevetettek az alaposabb elemzés érdekében.

„Amikor először megpróbáltuk azonosítani a gazdagalaxist az FRB pozíciójában, nem találtunk semmit, ami nagyon meglepő volt” – mondta Hewitt.

„Ám amikor a Gran Telescopio Canarias felvételeit vizsgáltuk, egy halvány folt tűnt fel éppen ott, ahonnan a kitörések származtak – ez volt az a bizonyos Hűha-pillanat.”

A törpegalaxisok észlelése különösen nehéz nagy távolságokból. Bár az FRB 20190208A pontos távolsága még nem ismert, a rádióhullámok diszperziójának mérései alapján akár 7 milliárd fényévre is lehet. Ha ez megerősítést nyer, akkor ez lesz az egyik legtávolabbi FRB, amelyet valaha észleltek.

Ez a felfedezés azért is jelentős, mert arra utalhat, hogy a törpegalaxisok fontos szerepet játszhatnak az FRB-k kialakulásában.

„Ez a gazdagalaxis valószínűleg 10-100-szor halványabb, mint az eddig azonosított FRB-források többsége, és méretét tekintve a Magellán-felhőkhöz hasonlíthat” – magyarázta Hewitt.

Érdekes módon eddig több ismétlődő FRB-t azonosítottak törpegalaxisokban, mint egyszeri kitöréseket. Bár ez lehet megfigyelési torzítás eredménye is, az sem kizárt, hogy a törpegalaxisok speciális környezeti feltételei kedveznek az ismétlődő FRB-k keletkezésének. Ezek a galaxisok arról ismertek, hogy rendkívül nagy tömegű csillagoknak adnak otthont, amelyek élete végén hatalmas energiájú szupernóvaként robbannak fel, és magnetárokká alakulnak.

„Ha az ismétlődő FRB-k forrását törpegalaxisokban találjuk, az arra utalhat, hogy ezek a jelenségek kapcsolatban állnak a hatalmas csillagokkal” – tette hozzá Hewitt.

„Ez szinte költői. A legnagyobb tömegű csillagok pusztulásukkor az Univerzum legerőteljesebb robbanásait produkálják, majd maradványaik tovább üvöltenek az űrben, FRB-ket kibocsátva.”

Bár ez az új felfedezés közelebb vihet az FRB-k rejtélyének megfejtéséhez, még mindig sok a megválaszolatlan kérdés. Ahogy Hewitt is hangsúlyozta, az FRB-k pontos beazonosítása rendkívüli pontosságú rádióméréseket és mély optikai képalkotást igényel – olyan technikákat, amelyekkel még nem lehet minden egyes forrást vizsgálni. Ennek ellenére minden új eredmény egy lépéssel közelebb visz ahhoz, hogy megértsük ezeknek a titokzatos, kozmikus jeleknek az eredetét.

(Kép: művészi ábrázolás egy rendkívül mágneses, nagy tömegű csillagról, amely éppen magnetárrá alakul át, forrás: ESO/L. Calçada)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Akár 50%-kal növelheti a biológiai és valós életkor közötti különbséget az elégtelen vízbevitel. Milyen összefüggés áll fenn a test öregedése és a vízivás között és mennyit kell inni naponta?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.