Végre kiderülhet a Notre-Dame ólomszarkofágjának a rejtélye

2024 / 09 / 21 / Felkai Ádám
Végre kiderülhet a Notre-Dame ólomszarkofágjának a rejtélye
Nagy port kavart a katedrálist pusztító tűzvész után előkerült két ólomszarkofág rejtélye, különösen, hogy az egyikben olyan tetem feküdt, amelynek lefűrészelték a fejét.

A párizsi Notre-Dame székesegyházat sújtó, 2019-es tűzvészt követően két ólomszarkofág került elő. Kik fekhettek ezekben a szarkofágokban? Az egyik személy kilétére gyorsan fény derült, a másikat azonban rejtély övezte – egészen mostanáig.

A több száz év különbséggel elhelyezett szarkofágokat a Toulouse-i Egyetem kutatói gondosan felnyitották. Az első holttest azonosítása viszonylag könnyen ment, mivel a sírfelirat nagyjából sértetlen maradt. A feliraton az állt, hogy “EZ ANTOINE DE LA PORTE MESSIRE CANOINE DE L'EGLISE TESTE”, ami alapján az illető kanonokot könnyen be lehetett azonosítani, ráadásul még a halál időpontja, valamint az elhunyt életkora is fel volt tüntetve: ezek szerint De la Porte kanonok 1710. december 24-én, 83 éves korában hunyt el.

A vizsgálatokból még az is kiderült, hogy a kanonok a mozgásszegény életmódja, valamint a bőséges ételekben és italokban gazdag étrendje miatt köszvényben szenvedett. A köszvény, mint az az előbbiekből talán egyértelmű, eleve a felsőbb réteg betegsége volt, de a kanonok társadalmi jelentőségét mutatja az is, hogy a székesegyház egy előkelő részében helyezték végső nyugalomra. Különböző történelemi feljegyzésekből pedig ismert róla az is, hogy támogatta a székesegyház kórusát, és több olyan művet is megrendelt, amelyek ma a Louvre-ban vannak kiállítva.

A második szarkofág esetében azonban csak a kérdőjelek gyűltek: a benne talált holttest egy 25 és 40 év közötti férfié, akinél krónikus betegségre utaló jelek és súlyos fogvesztés volt megfigyelhető. A csontváz vizsgálatából kiderült az is, hogy az illető fiatal kora óta lovagolt, és koponyája deformálódott, valószínűleg valamiféle csecsemőkori fejdísz viselése miatt. Érdekes részlet még, hogy a koponyát a halált követően lefűrészelték a testről, ami a 16. századi arisztokrácia körében gyakori szokás volt.

Most, egy hosszas elemzést követően a kutatók úgy vélik, hogy a második test Joachim du Bellay francia költő maradványai lehetnek, aki 1522 és 1560 között élt. Du Bellay kiváló lovas volt, és tuberkulózisban szenvedett, ami krónikus agyhártyagyulladást is okozhatott. Az egyedüli probléma, hogy ennek a szarkofágnak nem itt kellett volna lennie, mivel a történelmi feljegyzések szerint a katedrális egyik mellékkápolnájában temették el. Mint a kutatók írják ennek kapcsán:

“Két lehetséges elmélet merül fel: egy ideiglenes temetés, amely végül állandóvá vált, vagy a koporsó áthelyezése egy másik temetés során, 1569-ben, miután a (költő – a szerk.) teljes életművét kiadták.”

(Kép: a régészek a Notre-Dame székesegyház kereszthajója padlója alatt fedezték fel a szarkofágokat, forrás: INRAP/Denis Gliksman)


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.