Végre kiderülhetett a középkor legtitokzatosabb dokumentumának, a Voynich-kéziratnak a titka

2024 / 04 / 17 / Felkai Ádám
Végre kiderülhetett a középkor legtitokzatosabb dokumentumának, a Voynich-kéziratnak a titka
Habár a kódot továbbra sem sikerült megfejteni, de az ábrák és a korabeli orvosi gyakorlat összevetéséből következtetni lehet ennek a dokumentumnak a céljára, vagyis hogy miért írták egyáltalán, és miért titkosították ennyire.

A Voynich-kézirat egy igazán zavarba ejtő középkori dokumentum, amelynek titkosírását (már ha ez írás egyáltalán) többen is próbálták megfejteni. A Yale Egyetemi Könyvtárban tárolt rejtélyes kézirat tele van illusztrációkkal az asztrológiai szimbólumoktól kezdve egészen a meztelen nőkig – ami különféle tematikus elemek keverékére utal, melyek közé tartoznak a középkori szexuális és nőgyógyászati ismeretek is.

A 15. század elején több írnok által írt kézirat szövege továbbra is megfejtetlen, a legújabb kutatások azonban legalább annyit feltárhatnak a dokumentum titkaiból, hogy egyáltalán mi lehetett a célja. Ezek szerint a hírhedt dokumentum az emberi szexualitással és fogantatással kapcsolatos témákat fedi le, egyben tükrözi a késő középkori Európa orvosi és társadalmi normáit is a témával kapcsolatban.

A Social History of Medicine című folyóiratban megjelent részletes elemzésben a kutatók amellett érvelnek, hogy a kézirat legnagyobb diagramja, az úgynevezett Rozetta, szimbolikusan ábrázolhatja a szexuális érintkezést és a fogantatás folyamatát az akkori orvosi felfogás alapján. Ezt az értelmezést támasztják alá a kézirat élénk anatómiai és botanikai ábrázolásai, amelyek összhangban állnak a kortárs orvosi gyakorlatokkal és hiedelmekkel.

A történelmi kontextus döntő fontosságú a Voynich-kézirat megértéséhez. A dokumentum a karbon kormeghatározás szerint 1404 és 1438 között készült. Az illusztrációi és stílusjegyei alapján pedig a dél-germán vagy az észak-olasz vidékről származik. A kézirat először egy 16. századi gyűjtemény részeként jelent meg a történelmi feljegyzésekben, a korábbi története azonban homályos.

A mostani kutatás a 15. századi orvostudomány kulturális hátterére fókuszált, különös tekintettel az olyan személyekre, mint Johannes Hartlieb, egy bajor orvos, akinek munkái párhuzamba állíthatók a Voynich-kézirat titkosított témáival. Hartlieb szövegei gyakran foglalkoztak ugyanis a “női titkokkal” – a szemérmes kifejezés a reproduktív egészségre és a szexualitásra utalt, ami akkortájt olyan témának számított, amiről nem volt szokás különösebben nyíltan beszélni.

A kézirat képi világa, elsősorban a nők ábrázolása, ahogy rejtélyes tárgyakkal lépnek kapcsolatba a nemi szervük közelében, ezek szerint pedig arra utalhat, hogy a kézirat fő témája valóban a női reproduktív egészség lehet.

A Voynich-kéziratban a már említett “Rozetták” illusztrációja például, amely összetett körökből és növényi motívumokból áll, a kutatók szerint a női reproduktív anatómiát hivatott képviselni, ami tükrözi az adott kor orvosi elméleteit a méhről és a fogantatásról.


A Rozetták illusztrációja körökből, csövekből, pontokból, gumókból, átjárókból, várakból és városfalakból áll. (forrás: Yale Egyetemi Könyvtár)

A korabeli tudományos felfogás egyébként az volt, hogy a méhnek több kamrája van, és különféle útvonalak léteznek a fogantatáshoz szükséges, akkoriban “férfi” és “női” spermának nevezett elemek számára.

Hartlieb korában, a 15. században, viszont a női reproduktív rendszer működésére vonatkozó tudás igen korlátozott körben volt csak elérhető, és az orvosok különböző módszereket alkalmaztak ennek elrejtésére. A női egészséggel kapcsolatos információkat azért kezelték nagyon óvatosan, mert attól tartottak például, hogy ha az emberek többet tudnak a fogamzásgátlásról vagy az abortuszról, az az erkölcsi és társadalmi rendet veszélyeztetheti. Ezért az orvosok az ezekkel kapcsolatos információkat gyakran rejtjelezve, titkos írásokban rögzítették.

A “Rozetták” képének elemzése ezen elméletek tükrében tehát új megvilágításba helyezheti a kézirat rejtélyes ábrázolásait.

Mi tehát a Voynich-kézirat? Ha a kézirat bonyolult látványvilágát a történelmi orvosi gyakorlatokkal kombináljuk, akkor a válasz az lehet, hogy a középkor egyik leghíresebb és legrejtélyesebb dokumentuma valójában a nőgyógyászati ismeretek kódolt útmutatója lehet. A kéziratot a fentiek alapján tehát valószínűleg oktató jelleggel írták, de annak tartalma miatt titkosították.

(Kép: wikipedia.commons)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.