Végre kiderült, mi okozza a szibériai hatalmas, rejtélyes krátereket

2024 / 01 / 21 / Felkai Ádám
Végre kiderült, mi okozza a szibériai hatalmas, rejtélyes krátereket
A szibériai örökfagyban megnyílt óriási kráterek, amelyek kizárólag a Jamal- és Gidai-félszigeten találhatók, az ősi metánban gazdag üledékek és a változó permafroszt-vastagság miatti egyedülálló körülményeknek köszönhetően alakulhattak ki. Ezek a kráterek – angolul Giant Escape Craters (GEC) az úgynevezett “pezsgő-effektusnak” köszönhetően jöhettek létre, amely során az alulról és felülről egyaránt olvadasnák indult örökfagy gázfelhalmozódást okozott, amely robbanásszerű kitöréshez vezetett. A jelenség az éghajlatváltozással is összefügg.

Az oroszországi Jamal- és Gidai-félsziget távoli, örökfagy burkolta tájain egy különös geológiai jelenség immár több mint egy évtizede foglalkoztatja a tudósokat. Az ezen a területen található óriási kráterek, amelyek némelyike akár 160 méter mély, elég szépen feladták a leckét a kutatóknak. Ennek oka, hogy hasonló képződmények, hivatalosan tehát Giant Escape Craters (GEC-ek) sehol máshol nem fordulnak elő az Északi-sark környékén, ám mindebből viszont legalább annyi kikövetkeztethető volt, hogy ezeket a formációkat a régió egyedülálló körülményei okozhatták.

A legújabb kutatások alapján a fentieknek megfelelően a Jamal- és a Gidai-félszigeten valóban olyan tényezők jellegzetes kombinációja működik, amelyek hozzájárulnak a kráterek létrejöttéhez. Az ezeken a területeken több mint 40 ezer évvel ezelőtt kialakult örökfagy metánban gazdag ősi tengeri üledékeket tartalmaz, ez a felszín alatt rekedt gáz pedig hőt termel, és alulról fokozatosan megolvasztja a permafrosztot. Ez a folyamat az éghajlatváltozás miatti felszíni olvadással párosulva gázbuborékokat hoz létre a permafroszt alapja közelében.

Az új elméletet leíró tanulmány ugyan még nem esett át a tudományos elbírálási folyamaton – ahogy arról a Live Science beszámol, de a “pezsgő-effektusra” alapuló elmélet elég jó magyarázata lehet a kráterek kialakulásának. Ennek lényege, hogy amint a permafroszt alul és felül olvadásnak indul, a beszorult gázok nyomást fejtenek ki, ami végül heves kitöréshez vezet – ez utóbbi pedig hasonlít a pezsgősüvegből kipattanó dugóhoz. Ez a robbanás hozza tehát létre az óriási krátereket, amelyek körül kisebbek is képződnek, miközben jégdarabok repülnek kifelé, és csapódnak be a környéki talajba.

Egy geológiai rejtéllyel tehát kevesebb, ugyanakkor a jelenség rávilágít az éghajlatváltozás egyik problémájára is. A hasonló “pezsgő pukkanással” kiszabaduló metán és a földgáz ugyanis súlyosbíthatja a globális felmelegedést, és olyan visszacsatolásos hurkot hozhat létre, amelyben az ezen gázok miatt hevesebben emelkedő hőmérséklet a permafroszt további olvadásához vezet. A sarkvidéki permafrosztról ismert, hogy hatalmas üvegházhatású gázkészleteket tartalmaz, beleértve a becslések szerint 1700 milliárd tonna szén-dioxidot és metánt. Ha ezek a gázok kiszabadulnak, az már jelentősen befolyásolhatja a globális éghajlati mintákat is.

(Kép: GEC a Jamal-félszigeten 2014-ben, forrás: Phys.org)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.